Bosna Hersek’teki Srebrenitsa ve Zepa Anneleri Derneği Başkanı Munira Subasic, İsrail’in Gazze’de aralarında 59 çocuk ve 35 kadının da bulunduğu en az 200 kişinin ölümüne neden olan saldırılarını kınadı.

Subasic, “Kime yapılırsa yapılsın, her türlü suçu, özellikle de kadınlara ve çocuklara karşı işlenen suçları kınıyorum. Bunun ne demek olduğunu aynı şeyi yaşayanlar olarak biz biliriz. Ne kadar yeni doğan bebeğimiz öldürülüp ayaklar altında çiğnendi. Elimizdeki kayıtlara göre Srebrenitsa soykırımı sırasında öldürülen çocuk sayısı 1.042.” dedi.

Srebrenitsa soykırımı sırasında sadece savaşabilecek erkeklerin değil aynı zamanda kadın, çocuk ve yaşlıların da katledildiğini vurgulayan Subasic, “Müslüman olduğumuz için katledildik. Çocuklara karşı işlenen tüm suçları kınıyorum. Onların hiçbir suçu yok. Tek istedikleri oyun oynamak, mutlu bir çocukluk yaşamak ve okula gitmek…” diye konuştu.

Gazze’de yaşanan katliam ve şiddete dünya ülkelerinin çoğunluğunun sessiz kalmasının kendisini şaşırtmadığını söyleyen Subasic, “Soykırımı yaşayanlar olarak biz anneler, istikametimizi yitirmedik ve çocuklarımızı nefret ve intikam duygusuyla yetiştirmedik. Bir anne olarak her türlü suçu kınıyorum” diye konuştu.

Derneğin Başkan Yardımcısı Kadar Hotic de İsrail’in Gazze’deki saldırılarını kınayarak, “Filistinliler ne zaman kendi yurtlarında normal insanlar olarak yaşayabilecekler? Holokost’u yaşayan İsraillilerin bundan ders almayıp aynı kötülüğü başkalarına yapmaları beni şaşkınlığa sevk ediyor” diye konuştu.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias, Filistin ve İsrail’i ziyaret edecek

Sonraki Haber

Batı Balkan liderlerinden AB’ye entegrasyon sürecini hızlandırma çağrısı