Slovenya ve Hırvatistan cumhurbaşkanları pazartesi günü Lübliyana’da düzenlenen Brdo Brijuni Süreci’nin 10. zirvesinde Arnavutluk, Kosova, Karadağ, Kuzey Makedonya, Sırbistan ve Bosna Hersek liderlerini ağırladı.

Zirvede bu sefer sadece bölgenin AB’ye entegrasyonunun jeopolitik gerekliliği değil, aynı zamanda bu ülkelerle daha hızlı ilerleme için AB’yi zorlamaya odaklanıldı.

Liderler ortak bildirgelerinde, “Avrupa Birliği’ni katılım sürecini hızlandırmaya ve Batı Balkanlar’ın tamamını, her birinin kaydettiği ilerlemeyi göz önünde bulundurarak AB’ye dahil etmeye çağırıyoruz.” dediler. AB’yi Arnavutluk ve Kuzey Makedonya ile üyelik müzakerelerini derhal başlatmaya çağırdılar.

Ortak bildirgede ‘bütün’ Batı Balkan ülkelerinde vize rejiminin kaldırılması gereği de vurgulandı.

Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor geçen hafta zirveye hazırlık amacıyla tüm Batı Balkan ülkelerini ziyaret etti. Mevkidaşlarıyla yaptığı görüşmelerde AB üyeliğinin bölgede istikrarı güçlendirmeye yardımcı olacağını ve bu nedenle Brüksel’in üyelik sürecini hızlandırması gerektiğini vurguladı.

​​Liderlerin 2020’de katılım müzakerelerini başlatma yönündeki siyasi kararına rağmen Arnavutluk ve Kuzey Makedonya AB ile müzakerelere hala başlayamıyor.

Ayrıca Bulgaristan, Kuzey Makedonya ile arasındaki dil ve ulusal kimlikle ilgili anlaşmazlıklar nedeniyle müzakerelerdeki ilerlemesini veto etti. İki ülkenin şimdiye kadar birlikte ilerlemiş olduğu ve bazı AB üyelerinin ikisinin ayrılığına karşı çıktığı göz önüne alınırsa, veto devam ettiği sürece bundan Arnavutluk da etkilenebilir.

Arnavutluk 2014 yılından beri AB üyeliğine aday olduğu halde ancak 6 yıl sonra bir adım atabilmiş durumda. 2020’de Avrupalı ​​liderler üyelik müzakerelerinin başladığını ilan ettikten sonra ülkenin üyelik müzakerelerine fiilen oturmasından önce yerine getirmesi gereken bir takım şartlar koydular. Bunlar arasında Arnavutluk’un yolsuzlukla mücadelesi, hukuk kuralları ve adalet reformu elde edilecek kriterler yer alıyordu.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

Srebrenitsa Anneleri’nden İsrail’in kadın ve çocuk cinayetlerine kınama

Sonraki Haber

İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısı 61’i çocuk, 213’e yükseldi