Srebrenitsa Annelerinden BM’ye mektup

Srebrenitsa Anneleri Derneği, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’e mektup göndererek, Hırvat askerlerinin Bosna Hersek’teki Avrupa Birliği Barış Gücü Misyonuna (EUFOR) katılmasına engel olunmasını istedi.

Mektupta, BM Güvenlik Konseyinin,1992-1995 yılları arasında yaşanan Bosna Savaşı sırasında, Sırbistan ile Hırvatistan’ı birçok kez Bosna Hersek’in egemenliğine saygı duymaya çağırdığı ve askerlerini ülkeden geri çekmelerini talep ettiği anımsatıldı.

BM Güvenlik Konseyinin, komşu ülkelerin askerlerinin Bosna Hersek’teki varlığının kabul edilemez olduğunu savunduğu ve bu konuda tasarıların da mevcut olduğu aktarılan mektupta, “Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICTY), dava süreçlerinde söz konusu tasarıları da kanıt olarak dikkate almıştır. ICTY, beş davada, Bosna Hersek’te uluslararası bir çatışma yaşandığına, Hırvatistan’ın Bosna Hersek’e saldırdığına ve Hırvat askerlerinin Bosna Hersek’te bulunma amaçlarının ülke topraklarını işgal ederek Hırvatistan’a katmak olduğuna hükmetmiştir.” ifadelerine yer verildi.

Hırvatistan’ın, EUFOR misyonuna katılmasının engellenmesini talep eden Srebrenitsa Anneleri, Hırvatistan’ın savaş suçlularının yakalanması ve yargılanması konusunda yardımcı olmak yerine savaş suçlularının sığınağı haline geldiğini savundu.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Bulgaristan ve Yunanistan ortak projelerle yatırımcıları çekecek

Read Next

Yunanistan’a iki Rafale savaş uçağı daha teslim edildi