Bulgaristan ve Yunanistan ortak projelerle yatırımcıları çekecek

Bulgaristan hükümet heyeti ile Yunanistan Kalkınma ve Yatırım Bakanı Andonis Georgiadis arasındaki görüşmede Bulgaristan ve Yunanistan’ın ortak projelerle yatırımcıları çekeceği yönünde ortak görüş dile getirildi. Toplantıda Ekonomi Politikalarından Sorumlu Başbakan Yardımcısı ve Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Hristo Alexiev ile Ekonomi ve Sanayi Bakanı Nikola Stoyanov ve Enerji Bakanı Rosen Hristov da hazır bulundular.

Katılımcılar, “Bulgaristan ve Yunanistan’ın ulaştırma ve enerji alanında ortaklaşa yürüttüğü ciddi projeler, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin güçlendirilmesi ve bölgeye yatırımcı ilgisinin artırılmasının temelini oluşturuyor” diye altını çizdiler.

Bu konuda gaz bağlantısı, hidrojen ekonomisi ve diğer alanlarda projelerle ilgilenen Suudi Arabistan Krallığı’nı örnek veren Başbakan Yardımcısı Alexiev, “Her iki ülkenin güçlü yanlarını birleştirerek, daha büyük bir ortak başarıya ulaşacağız” diye kaydetti.

Bakan Stoyanov, “Son altı ayda yatırıma ilginin arttığını ve tedarik zincirlerinde değişiklik gördük. Bu nedenle, Yunan mevkidaşlarımızla birlikte çalışmamız ve bölgeye yeni sermaye çekmek için tüm fırsatları azami ölçüde kullanmamız çok önemlidir” diye belirtti. Toplantıda Bulgaristan ile Yunanistan arasındaki ticaret hacminin 2021’de yaklaşık %30 büyüyerek 4,3 milyar avroyu aşacağı netleşti.

Yunanistan tarafı, Bulgaristan’ın otomotiv endüstrisine yatırım çekme konusunda elde ettiği sonuçları vurguladı ve bu alanda ortaklık arzusunu dile getirdi.

Toplantıda ayrıca Bulgaristan ve Yunanistan’ın inovasyon ve startup ortamını teşvik etmek için ortak merkezler oluşturmaya yönelik çalışmalar yürütmesi konusunda anlaşıldı. Bakan Stoyanov, Yunan mevkidaşını Sofia Tech Park’ı birlikte ziyaret edip bu alanda yapılacak ortak girişim fikirlerini belirlemek üzere Bulgaristan’a davet etti.

Kaynak: Kırcaalihaber

Read Previous

Kosova’nın kuzeyinde Sırpların “RKS” plakalı araçları kundaklanıyor

Read Next

Srebrenitsa Annelerinden BM’ye mektup