Srebrenitsa Anma Merkezi’nden soykırımı inkar yasasına destek

Srebrenitsa Anma Merkezi, Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Valentin Inzko’nun soykırımın inkarının yasaklanması ve cezalandırılması ile ilgili yasayı Bosna Hersek Ceza Kanunu’na ekleme kararını memnuniyetle karşıladı.

Valentin Inzko, 23 Temmuz’da soykırımı inkar yasasını yayınladığı bir kararnameyle yasalaştırdı.

Srebrenitsa Anma Merkezi, 2020 ve 2021 yılı için hazırladığı Soykırım İnkar Raporu’nda inkarcıları belirledi. Çeşitli aktivitelerle soykırımın inkar edilmesinin cezalandırılması ihtiyacı hakkında dünyayı bilinçlendirmeye çalıştı.

Srebrenitsa Anma Merkezi’nden bu kararın sadece Srebrenitsa için önem taşımadığını, Holokost’un inkar edilmesine karşı verilen savaş için ve Lahey’deki Uluslararası Ceza Mahkemesi ve Bosna Hersek Mahkemesi tarafından kanıtlanan tüm insanlığa karşı işenen suçların yeniden gözden geçirilmesi için önemli olduğunu belirttiler.

Bu cesaret gerektiren ve isminin hafızalara kazınmasını sağlayacak hareketi için Valentin Inzko’ya şükran duyulduğunu açıklayan Srebrenitsa Anma Merkezi, soykırım inkarının yasaklanması ve cezalandırılması ile ilgili getirdiği kararın hem gelecek nesilleri olanlar hakkında bilgilendirmek hem de barış içinde yaşam için önemli eylem olduğunu kaydetti.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Kosova Başbakanı Kurti, Hırvatistan’da meydana gelen kazada yaralanan Kosovalıları ziyaret etti

Read Next

Üsküp depreminin 58. yıl dönümü