Kuzey Makedonya Sağlık Bakanı Venko Filipçe, Rusya aşısı Sputnik V’nin ilk dozlarını Üsküp Uluslararası Havalimanı’nda Rusya Büyükelçisi Sergey Bazdnikin’den teslim aldı.

Kuzey Makedonya Sağlık Bakanı Venko Filipçe, toplam 200 bin doz Sputnik V aşısının ilk 3 bin dozunun teslim alındığı programda yaptığı konumada, ilk aşılanacak vatandaşların kronik hastalığı olan yaşlılar olduğuna dikkat çekti.

Rusya Büyükelçisi Bazdnikin’e teşekkürlerini sunan Filipçe, “Bu günlerde diğer gelecek miktarları temin etmek amacıyla organize olmak için iletişime devam edeceğiz. Aşılama ve yeniden aşılama açısından farklı olan aşılar söz konusu. Sağlık çalışanlarının ve ardından da vatandaşların aşılanma süreci devam ediyor. Ulusal bağışıklık planına devam ediyoruz, ilk olarak kronik hastalığı olan yaşlı vatandaşlar aşı olacak.” ifadelerini kullandı.

Vatandaşların aşılama yöntemi ile ilgili de konuşan Filipçe, “Herkes aile hekimleri aracılığıyla bilgilendirilecek ve kontrol noktalarına çağrılacaktır. Huzurevlerinde ise aşılama oralarda yapılacak.” şeklinde konuştu.

Filipçe, Sputnik V aşılarının Yane Sandanski Kliniği’nde -18 derecede korunacağını bildirdi

Önceki Haber

Genç Diplomat Akademisi Başladı

Sonraki Haber

El Hilal, 7 Mart – Öğretmenler Günü’nü kutladı