Sosyal medya devlerinden Srebrenitsa soykırımını inkara karşı net tavır

Sosyal medya devleri Twitter ve YouTube yayın politikaları çerçevesinde Srebrenitsa soykırımını inkar eden içerikleri yayından kaldırmayı planladıklarını duyurdu. 

Özgür Avrupa Radyosu’nun konuya ilişkin sorusunu cevaplayan sosyal medya devleri, nefret söylemlerine yönelik politikalarının net olduğunu ve bu yöndeki içeriklerin şirket kuralları dahilinde kaldırıldığını açıkladı.

Video paylaşım platformu YouTube’u bünyesinde barındıran Google’dan yapılan açıklamada “Nefret söylemine ilişkin kabul ettiğimiz net bir politikamız var. Bu çerçevede Srebrenitsa soykırımı dahil olmak üzere iyi delillendirilmiş şiddet olaylarını minimize eden veya inkar eden içerikler yasaklanıyor. Bu kaideyi ihlal ettiğine hükmedilen içerikler kaldırılacak” denildi.

Aynı soruya Twitter’dan yapılan açıklamada ise sosyal paylaşım sitesinin şiddet ve soykırımları yücelten davranış ve içerikler konusunda güçlü bir politika benimsendiği ve bu yöndeki içerikler aleyhinde tedbir alındığı ifade edildi.

Facebook da tedbir alındığını açıklamıştı

Srebrenitsa soykırımını inkar eden paylaşımların Holokost’u inkar eden içeriklerle aynı muameleyi görmesi yönünde yapılan başvurulara cevap veren Facebook, 2020 yılında Kanada merkezli Soykırımı İnceleme Enstitüsü’ne gönderdiği açıklamada Facebook’un Srebrenitsa soykırımını inkar eden ve savaş suçlularını yücelten tüm içeriklerin mevcut yayın politikası dahilinde kaldırılacağını açıklamıştı.

Srebrenitsa soykırımını inkar eden içeriklerin çoğunluğu Sırbistan kaynaklı

Soykırım İnceleme Enstitüsü Başkanı Emir Ramiç, sosyal medyada Srebrenitsa Soykırımı’nın inkarına ilişkin yaptıkları incelemelere göre soykırımı inkar eden içeriklerin büyük çoğunluğu Sırbistan ve Bosna Hersek’teki Sırp Cumhuriyeti entitesinden geliyor. Bunları, Rusya ve Fransa izliyor.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Bulgaristan’da hükümeti kurmakla görevlendirilen Plamen Nikolov istifa etti

Read Next

Çayır Polikliniği’nde aşı kalabalığı