Kalkandelen Devlet Hastanesi’nde çıkan ve 14 kişinin hayatını kaybettiği yangından sonra Kuzey Makedonya Sağlık Bakanı Venko Filipçe istifa ettiğini açıkladı.

Geçtiğimiz günlerde Kalkandelen Devlet Hastanesi Kovid Merkezi’nde çıkan ve 14 kişinin hayatını kaybettiği yangından sonra ülke kamuoyunda ihmaller ve sorumlular üzerine ciddi tartışmalar yaşanıyor.

Sağlık Bakanı Venko Filipçe, olayla ilgili düzenlediği basın toplantısı ile istifasın Başbakan Zoran Zaev’e sunduğunu duyurdu.

Ülkedeki ilk kovid-19 vakasının 1 buçuk yıl önce tespit edildiğini ve o günden bugüne kadar vatandaşlar önünde her zaman açık ve şeffaf bir şekilde durduğunu söyleyen Filipçe, “Hiçbir zaman eleştirilerden kaçmadım, hiçbir zaman yanıtsız kalmadım, hiçbir zaman salgın mücadelesini kazanmaktan kaçmadım. Tüm aldığımız kararlar eşsiz bir amaç olan halkın sağlığının korunması içindi.” diye konuştu.

Kalkandelen’deki son trajedinin kendisini derinden yaraladığını ifade eden Filipçe, “Vefat edenlere çok üzüldüm. Ailelerine başsağlığı dileklerimi iletiyorum. Bu acıyı tarif edecek ve kaybı giderecek kelime yok. Doktor ve bakan olarak onura sahip olduğunu ve ahlaki nedenlerden ötürü Başbakan Zoran Zaev’e yazılı istifamı sundum. Çalışmamda bana inanan ve beni destekleyen herkese teşekkür etmek istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Önceki Haber

Ohri ile ilgili çevrimiçi Nüfus Sayımı toplantısı düzenlendi

Sonraki Haber

Üsküp Kitap Fuarı okuyucularını bekliyor