SON DAKİKA: Başbakan Zaev sessizliğini bozdu

Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, hükümet için sunulan güvenoyu önergesinden sonra sessizliğini bozdu.

Başbakan ve Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği (SDSM) Genel Başkanı Zoran Zaev, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Boş bir iktidar arzusu uğruna devleti yokuş aşağı götürmeye ve halkı acı çektirmeye hazırmışlar.” dedi.

Zaev, “Bugünlerde Prespa Anlaşması’na, Bulgaristan ile İyi Komşuluk Anlaşması’na, Ohri Çerçeve Anlaşması’na, ortak ve eşit topluma, yurttaşların iç huzuruna ve komşularla iyi ilişkilere yönelik bir tehdide tanık oluyoruz.” ifadelerini kullandı.

Davalarının hem devlet hem sivil olduğunu söyleyen Zaev, “Ama bu ülkenin kendi halkı, vatandaşları, demokratları, savaşçıları, politikacıları ve Mickoski, Apasiev ve Gruevski’nin ülkeyi tekrar ele geçirip yok etmesine izin vermeyecek partileri var.” diye konuştu.

Demokrasi, özgürlük, dayanışma ve birliğin onların değeri olduğunu ifade eden Zaev, “Vatandaşlarımızın çoğunluğunun ve milletvekillerimizin çoğunluğunun gururla bu davanın arkasında olduğunu biliyorum.” ifadelerine yer verdi.

– Kuzey Makedonya’daki son siyasi gelişmeler

Kuzey Makedonya’da 31 Ekim’de yerel seçimlerin ikinci turu düzenlendi. İktidar partisi Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği’nin (SDSM) başkent Üsküp ve birçok belediyeyi kaybetmesinin ardından Zoran Zaev, seçim başarısızlığını üstlenerek başbakanlık ve parti genel başkanlığı görevlerinden istifa ettiğini açıklamış ancak istifasını meclise sunmamıştı.

Başbakan Zoran Zaev’in istifası ardından hükümet koalisyonunu oluşturan siyasi partilerden Zaev’e ve mevcut hükümete destek açıklamaları gelirken, ana muhalefet partisi VMRO DPMNE Genel Başkanı Hristijan Mickoski, yeni hükümet çoğunluğu ve hızlı erken genel seçim çağrısında bulunmuştu.

5 Kasım Cuma günü VMRO DPMNE, Arnavut İttifakı, Alternativa, Besa Hareketi ve Levica temsilcilerinin mecliste yaptığı toplantı sonrasında muhalefet tarafından yeni meclis çoğunluğunun oluşturulduğu açıklanmıştı.

120 sandalyeli Kuzey Makedonya Meclisi’nde hükümetin güvenoyu alabilmesi için 61 milletvekilinin oyu gerekiyor.

Read Previous

Akaryakıt fiyatlarında indirim

Read Next

AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş: Türkiye, Bosna Hersek’in ortaya koyduğu mücadeleye her zaman sahip çıktı