Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Buyar Osmani, Slovakya Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanı İvan Korçok’u ağırladı.

Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Dışişleri Bakanı Buyar Osmani, Slovakya Hükümeti’nin açıkça ve tartışmasız bir şekilde yüksek sesle Kuzey Makedonya’nın AB üyeliğine destek verdiğini söyledi.

Söz konusu desteğin fikir birliğine varılmadığı karmaşık anlarda özellikle önemli olduğunu söyleyen Osmani, “O halde arkadaşlarımızın yüksek sesle desteği, sadece politikacılar arasında değil, aynı zamanda ülkedeki yönetim ve tüm ilerici güçler arasında da iyimserliğin bir işaretidir.” ifadelerini kullandı.

– Kuzey Makedonya, Slovakya’da büyükelçilik açacak

Osmani, Hükümetin Bratislava’da büyükelçilik açma teklifini sadece bir sembol olarak değil, dostluğumuzun önemli bir katkısı ve güçlendirilmesi olarak kabul ettiğini bildirdi.

Slovakya Dışişleri Bakanı Korçok, ülkesinin AB ile müzakerelerin başlamasına verdiği desteği vurgulayarak, AB üyelerinin Portekiz’in AB dönem başkanlığı sırasında uzlaşmaya varmalarını umduğunu ifade etti.

Korçok, Makedonya’nın Bratislava Büyükelçiliği’nin açılmasının iki ülke arasındaki ilişkilerin sadece siyasi değil ekonomik açıdan da iyileştirilmesi anlamına geleceğini de söyledi.

Toplantıda, iki ülke arasındaki ikili ilişkiler, karşılıklı ilgi alanlarının tüm alanlarında ilerleme olanakları da tartışıldı ve özellikle ekonomik ve ticari planda iş birliğine vurgu yapıldı.

Korçok, Dışişleri Bakanlığı’ndaki toplantının yanı sıra Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski ve Başbakan Zoran Zaev ile de görüşecek.

Batı Balkan turnesine Üsküp’ten başlayan Korçok, Batı Balkanlar gezisinin ve Slovakya’nın bölgeye bir Avrupa perspektifi sağlama girişimlerinin bir parçası olduğunu söyledi.

Önceki Haber

Bulgaristan’da toplu aşılama iki haftaya kadar başlayabilir

Sonraki Haber

Almanya’da Müslümanlara yönelik saldırılar 2020’de bir önceki yıla göre arttı