Bulgaristan’ın televizyon kanallarından NOVA TV’de yayınlanan “NOVA’da Pazar” programına konuk olan Sofya’daki Pirogov Hastanesi Müdürü Prof. Dr. Asen Baltov, “Şu anda Sofya’da koronavirüs hastalarının tedavi edildiği hastanelerde 55 aşılama ekibi oluşturuldu. Tüm aile hekimleri de aşılama sürecine dahil edilirse ve düzenli aşı tedariki planlandığı göz önüne alındığında iki hafta içinde toplu aşılamaya başlamak mümkün olacak” diye kaydetti.

Profesörün ifadesine göre, beklenen aşılar ülkemize ulaştığında mümkün olan en kısa sürede vatandaşlara uygulanacak.

Hastane müdürü, “Covid-19’dan sonra ampütasyonlara yol açan yaralanmalar, çok yaygın değil. Bununla birlikte sözümona post-Covid sendromuna yol açan felç ve kalp krizi vakaları artıyor. Hastaların hastaneden taburcu olmasının tamamen iyileştiği anlamına gelmediği vurgulanmalı. Hastalığın önlenmesini öneriyoruz” dedi.

Profesörün ifadesine göre, aile hekiminin takdirine bağlı olarak koronavirüs hastalığı geçiren kişiler profilaktik amaçlı düşük moleküler ağırlıklı heparinler veya oral antikoagülanlar almalı.

Prof. Dr. Baltov, “Kalp üzerinde manyetik rezonans görüntüleme yapan meslektaşlarımız var. Koronavirüs enfeksiyonu geçiren genç sporcuların hafif yaralanmalara sahip olduğunu gösteren bir yayın var. Bunlar, aynı zamanda komplikasyon riski altında olan genç, aktif insanlar” diye belirtti.

İngiltere’den yayılan koronavirüsün mutasyona uğramış yeni türü yayılma ivmesi kazandığını kaydeden Prof. Dr. Baltov, “Şu anda Pirogov Hastanesine kabul edilen vakaların 7’sinin koronavirüsün mutasyona uğramış yeni türünden kaynaklandığı kanıtlandı. Bu tür çoğunlukla 20 ile 50 yaş arasındaki genç insanlar arasında yayılıyor” dedi.

Hastanede çalışan bir hekimin koronavirüsü tekrar geçirdiği bir vaka görüldüğünü ifade eden profesör, “Şu anda Bulgaristan’da bulunan aşılar bizi bu koronavirüs mutasyonundan koruyor” dedi.

Kaynak: Kircaalihaber

Önceki Haber

Yunanistan’da sınırdaki askerin 6 aydır ödenmeyen maaşı kriz çıkardı

Sonraki Haber

Slovakya’dan Kuzey Makedonya’nın AB üyeliğine destek