Sırplar, Kosova plakasına geçiyor

Kosova’da Sırpların yoğun olarak yaşadığı belediyelerde vatandaşlar, Sırbistan’ın verdiği plakalar yerine Kosova plakalarına geçmeye başladı. 

Kosova polisi tarafından yayınlanan açıklamaya göre 1 Kasım’dan bu yana Sırbistan plakası taşıyan 733 otomobil, Kosova Cumhuriyeti plakası aldı. 

Polis, etnik Sırpların toplu halde Kosova plakasına geçişinde, bölge halkına baskı yapan Sırp suç örgütlerine vurulan darbelerin etkili olduğuna inanıyor.Sırp kurumlarınca verilen ve Kosova şehirlerini simgeleyen plakalı araçların, 1 Aralık’tan sonra RKS plakasına değişimi, Kosova’ya girişi ve ülke içerisinde dolaşımı mümkün olmayacak.

Yasa dışı plakalı yaklaşık 10 bin araç olduğu tahmin ediliyor2023’te RKS araç plakalarını alan Kosovalı Sırplara ait 10’dan fazla araç, park halindeyken kimliği henüz belirlenemeyen kişi ya da kişilerce kundaklanmıştı.

Kosovalı yetkililer, Kosova’nın kuzeyinde Sırbistan tarafından dağıtılan yasa dışı plakalı yaklaşık 10 bin araç olduğunu tahmin ediyor.Sırbistan, 2008’de tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı kendi toprağı olarak görüyor.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Kosova’nın 2023 İlerleme Raporu onaylandı

Read Next

Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı: Filistin sorununun geçmişine de bakılmalı