Kosova’nın 2023 İlerleme Raporu onaylandı

?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

Avrupa Komisyonu, Kosova İlerleme Raporu’nda değerlendirilen alanların çoğunda  “sınırlı ilerleme” kaydettiğini değerlendirdi.

Raporda Sırp çoğunluğun yaşadığı Kosova’nın kuzeyindeki gergin güvenlik durumuna da değinildi.

Raporda, Avrupa Birliği’nin (AB) aracılık ettiği diyalog yoluyla Sırbistan ile ilişkilerin normalleştirilmesi süreci hakkında da  değerlendirmeler yer aldı.

Kosova raporunda, Kosova ve Sırbistan’ın diyalogdan doğan yükümlülüklerini yerine getirmediklerinden dolayı duyulan üzüntü ifade edildi.

Kosova’dan, Sırp çoğunluğunun bulunduğu Belediyeler Birliğini kurmaya  davet edilen  Raporda, 21 Ekim’de taraflara sunulan Belediyeler Birliği’nin statüsüne ilişkin son öneriye  göre Belediyeler Birliği’nin  kurulması isteniyor.

Raporda Kosova’dan , Sırp Belediyeler Birliği’nin  kurulmasına giden süreci başlatması bekleniyor.

Sırbistan’dan bu süreci desteklemesini ve buna paralel olarak Anlaşmadan kaynaklanan temel yükümlülüklerini yerine getirmeye başlaması istendi.

Rapor metninde, tarafların  iyi komşuluk ilişkileri geliştirmelerini, birbirlerinin ilgili belgelerini ve ulusal sembollerini tanımalarını talep edildi.

Raporda, Sırbistan’dan Kosovalı Sırpları derhal kurumlara dönmeye teşvik etmesi, Kosova’nın da bunu mümkün kılması talep ediliyor. Raporda, Kasım 2022’den bu yana her iki tarafın da bu yönde herhangi bir adım atmadığı belirtildi.

Kosovaport

Read Previous

Filistin Devlet Başkanı Abbas: İşgal güçlerinin Gazze’yi bölme planları kabul edilemez

Read Next

Sırplar, Kosova plakasına geçiyor