Sırp lider Vucic’ten “nükleer savaş” açıklaması

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, düzenlediği basın toplantısında, bir kez daha halkını endişelendirecek açıklamalarda bulundu.

Rusya’ya yaptırım uygulamama kararıyla ilgili bir soruyu yanıtlayan Vucic, “Yaptırım uygulayacağımızı söylemiyorum. Mevcut politikamızı korumak için elimizden geldiğince mücadele edeceğiz.” dedi.

Rusya’ya yaptırım uygulamadıkları için çok sıkıntı yaşadıklarını savunan Vucic, “Eğer yaptırım uygulasak on kat daha iyi bir hayat sürebilirdik. Bağımsız ve egemen bir ülke gibi hareket ettiğimiz için bunu yapmadık.” diye konuştu.

Dünyada nükleer bir savaşın oldukça gerçekçi olduğunu savunan Sırp lider, “Bunun olma ihtimali, olmama ihtimalinden daha fazla. Hiç kimse barış istemiyor. Herkes, karşısındakinin sahip olduğunun yarısını istiyor. Şimdikinden çok daha büyük bir savaş olacak. Ukrayna’daki sınırlı kriz, büyük küresel çatışmalara neden olabilir. Bana göre bu çatışmalar sonbaharda olacak. O yüzden zor bir kış bekliyorum. Daha büyük çatışmalar oldukça gerçekçi.” dedi.

Ekonomik krize de değinen Vucic, şunları söyledi:

“Yeterince benzin, kömür ya da gazımız olacak mı diye düşünmeliyiz. Acaba hayatta kalabilecek miyiz? Kesin olan şu ki çokça gıda sıkıntısı yaşanacak. Enerji kaynakları çok, ama politik krizler nedeniyle herkes bu kaynaklara ulaşamayacak. Ancak gıda yeterince olmayacak. Buna eminim.”

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Bulgaristan Başbakanı Petkov: Azerbaycan’dan anlaştığımız gaz miktarının tamamını alabileceğiz

Read Next

İsveç, NATO görüşmeleri için Türkiye’ye diplomatlardan oluşan bir heyet gönderecek