Bulgaristan Başbakanı Petkov: Azerbaycan’dan anlaştığımız gaz miktarının tamamını alabileceğiz

Bulgaristan’da Mecliste milletvekillerin kendisine yönelttiği soruları yanıtlayan Bulgaristan Başbakanı Kiril Petkov, “Evet, enflasyon var ve bunun nedeni Avrupa’daki enerji fiyatları. Ancak Sayın Borisov, sürekli olarak fiyatların önceki ve şimdiki seviyelerinden bahsediyor. Ancak kendisi dünya borsalarını etkilemek veya Ukrayna’daki savaşı durdurmak için yapabileceği hiçbir şey olmadığını çok iyi biliyor. Ama sabahtan akşama kadar politik halkla ilişkiler pratiği yapıyorsunuz” dedi ve siyasi partilere içinde bulunduğumuz bu zor zamanda birlik çağrısında bulundu.

Başbakan, “Enflasyonla mücadelede hükümet, elektrik fiyatlarındaki artışı sınırlamak için 4,1 milyar leva harcadı. Aynı zamanda Bulgaristan, Avrupa’da ev elektrik aboneleri için enerji fiyatının %1 bile artmadığı birkaç ülkeden biriydi” diye belirtti. Petkov, “Enflasyonun nüfusumuzun en yoksul kesimini en çok etkilediğini çok iyi biliyoruz. Bu yüzden en savunmasız olanları desteklemeye odaklandık” dedi.

Başbakan, “Haziran ayı için doğal gaz fiyatı nisan ayına göre daha düşük olacak. Aynı zamanda iş dünyasını desteklemek için hükümet, doğal gaz üzerinden alınan özel tüketim vergisinden muafiyet için çalışıyor” diye belirtti.

Petkov, Meclis kürsüsünden muhalefet partilere şöyle seslendi: “Evet – zor bir durum, kimse için kolay değil. Ama Sayın Borisov’un neden henüz seçim zamanı olmadığını neden söylediğini anlıyorum. Çünkü siz bu durumla baş edemezsiniz”.

Daha önce Başbakan, Bulgaristan’ın Yunanistan ile doğal gaz ara bağlantı boru hattı inşaatının tamamlanmasından önce 1 Temmuz’dan itibaren Azerbaycan’dan üzerinde anlaşılan gaz miktarının tamamını alabileceğini duyurdu. Başbakan, doğal gaz tedarikinde kaynak ve güzergah çeşitlendirmesi için gerçek bir dürtü ve istek olduğu zaman ortakların yardım etmeye hazır olduğu konusunda kararlıydı.

Kaynak: Kırcaalihaber

Read Previous

Kosova Savunma Bakanı Mehaj Türkiye’ye gitti

Read Next

Sırp lider Vucic’ten “nükleer savaş” açıklaması