Sırbistan’dan tehdit gibi açıklama: Eğer biri bizim toprak bütünlüğümüze saygı göstermiyorsa biz neden onunkine gösterelim?

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesinde Kosova’nın üyeliği konusunda kullandıkları oylar nedeniyle komşu ülkelere tepki gösterdi.

Sırbistan’ın dış politikasında derin ve temel değişiklikler olacağını vurgulayan Vucic, “Biri bizim toprak bütünlüğümüz aleyhinde hareket ederken biz neden her pahasına onların toprak bütünlüğünü savunalım” diye konuştu.

Bosna Hersek’in çekimser oy kullanmasına da tepki gösteren Vucic, “70 bin defa Bosna Hersek’in toprak bütünlüğünü desteklediğimi ifade ettim. Fakat eğer çekimserseniz o halde basın toplantısına gelip bana aklınıza gelen her şeyi sormayın. Ben de artık her şeye yorum yapmaya çekimser kalacağım. Burada bir kızgınlık değil kendine saygı söz konusu. Temsil edilen halka ve en önemlisi de bizim için mukaddes olana yani Sırbistan’a saygı söz konusu” diye konuştu.  

Vucic, Karadağ’ın Kosova lehinde oy kullanmasının da ikili ilişkileri etkileyeceğini fakat politika değişikliklerinin mütekabiliyet esasının dışına çıkmayacağını ifade etti. 

Sırbistan Dışişleri Bakanı Ivica Dacic de Sırbistan’ın komşularına yönelik politika değişikliğine gideceğini açıklamıştı. Dacic, “Tüm bunlar gelecekteki tavrımızı etkileyecek. Örneğin Karadağ çekimser kalabilir ve problemlerimize biraz saygılı bir yaklaşım benimseyebilirdi. Karadağ, Kosova’nın müracaatını destekledi. Onların da bizim oyumuza ihtiyaçları olduğunda bizden olumlu bir yaklaşım beklemesinler” dedi.

Sırbistan Başbakanı Ana Brnabic ise Kosova’ya ilişkin oyu nedeniyle Yunanistan ziyaretini iptal etti. 

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Türkiye’deki depremzedelere yapılan yardımlardan dolayı Bulgaristan İçişleri Bakanı Demerjiev ödüllendirildi

Read Next

“Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın Balkanlar’daki itibarı, güveni, eminliği liderler nezdinde de en üst düzeydedir”