Sırbistan’da protestolar sonrasında 2,4 milyar dolarlık madencilik projesi iptal

Sırbistan’da ülkenin batısında hayata geçirilmesi planlanan bir lityum madeni projesi, ülke genelindeki yol kapama eylemleri ve protestolar sonrasında iptal edildi.

Uluslararası madencilik şirketi Rio Tinto’nun işleteceği lityum madeni projesi, yatırıma ev sahipliği yapması planlanan Lozniçe şehri belediye meclisi tarafından askıya alındı.  

Sırbistan hükümeti, ülke genelindeki protestoların ardından uluslararası madencilik şirketlerinin istifade edeceği söylenen yasal düzenlemeleri de geri çekme kararı almıştı.

Rio Tinto, Sırbistan’da 2,4 milyar dolarlık bir yatırımla Sırbistan’da bölgenin en büyük madencilik projesini hayata geçirmeyi planlıyordu.

Fakat çevreciler tarafından başlatılan protestolar ve bu protestocularla hükümet yanlıları arasında yaşanan arbedeler, ülkede iç savaş söylemlerinin ortaya çıkmasına neden olmuştu.

Protestocular, çevrenin korunması amacıyla en modern standartlarda faaliyet göstereceğini açıklayan madencilik şirketinin lityum çıkarma faaliyetlerinin bölgede araziye ve nehirlere telafisi mümkün olmayan zararlar vereceğini ileri sürüyordu.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Bulgaristan Başbakanı Petkov’un ilk çalışma ziyareti Brüksel oldu

Read Next

Danimarka, Kuzey Makedonya ehliyetlerini tanıdı