Sırbistan’da “Dünya Kahvaltı Günü” Etkinliği Düzenlendi

Yunus Emre Enstitüsü, yurt dışında bulunan 80’den fazla temsilciliği marifetiyle Türk mutfağının yöresel lezzetlerinden sofra kültürüne kadar Türkiye’nin gastronomi zenginliğini farklı ülkelerde sergilemeye devam ediyor.

Belgrad Yunus Emre Enstitüsü tarafından “Dünya Kahvaltı Günü” vesilesiyle Türk mutfak kültürünün önemli unsurlarından Türk kahvaltısının tanıtımı yapıldı. 3 Haziran 2023 tarihinde Enstitünün ev sahipliği yaptığı etkinliğe Sırbistanlı gazeteciler, köşe yazarları, şefler ve sosyal medya fenomenleri katıldı.

Çeşitlilik ve zenginlik açısından kendi başına bir marka özelliğine sahip olan Türk kahvaltısının tanıtıldığı etkinlikte Türkiye’den etkinlik kapsamında gelen Şef Hazar Alıcı tarafından Türk kahvaltı kültürü ve Hatay mutfağı hakkında bilgiler verildi.

“Türkiye’nin sahip olduğu zengin kültürel mirasın yansımalarını farklı coğrafyalara taşıyarak Türkiye’nin turizm potansiyeline katkıda bulunuyoruz”

Belgrad Yunus Emre Enstitüsü Koordinatörü Dinser Şahin, “Yunus Emre Enstitüsü olarak farklı ülkelerde gerçekleştirdiğimiz gastrodiplomasi faaliyetleriyle Türkiye’nin sahip olduğu zengin kültürel mirasın yansımalarını farklı coğrafyalara taşıyarak Türkiye’nin turizm potansiyeline katkıda bulunuyoruz. Dünyanın farklı coğrafyalarında Türk mutfağını yakından tanıyan kişiler, Türkiye’nin ilgi çekici kültürel unsurlarını Türkiye’yi ziyaret ederek yerinde görmek istiyor.” değerlendirmelerinde bulundu.

Birbirinden Lezzetli Yöresel Tatlar Tek Bir Sofrada Buluştu

Davetlilerin dünyanın en zengin kahvaltıları arasında yer alan Türk kahvaltısını tanıma fırsatı elde ettiği etkinlikte kaytaz böreği, biberli ekmek, sürk, kiremitte peynir, zahter salata, kırma zeytin, çıtır kabak ceviz ve incir reçeli gibi pek çok farklı lezzet sofrada yerini aldı.

Etkinlikte kumda Türk kahvesinin hazırlanışının gösterilmesinin yanı sıra davetlilere Türk kahvesi ve çayı ikram edildi.

Türkiye’nin Sahip Olduğu Kültürel Zenginlikler Turizm Potansiyelini Artırıyor

Etkinliğe katılan davetliler Türkiye’yi, Türk kültürünü ve Türkiye’nin gastronomi zenginliğini beğendiklerini dile getirerek Türkiye’nin sahip olduğu kültürel zenginliklerden dolayı tatillerde Türkiye’ye gitmeyi tercih ettiklerini belirttiler.

“Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı Kitabı” Tanıtıldı

Programda, T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın öncülüğünde ve Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle ünlü şef, akademisyen ve uzmanların katkılarıyla hazırlanan “Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı” kitabının tanıtımı yapıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle Belgrad Yunus Emre Enstitüsünün öncülüğünde Sırpçaya tercüme edilen Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı adlı esere ilişkin davetlilere detaylı bilgi verildi.

Balkan News

Read Previous

BM, dünyada plastik kirliliğini bitirmek için uluslararası anlaşma hazırlıyor

Read Next

Osmani’den Hakan Fidan’a hayırlı olsun, Çavuşoğlu’na teşekkür mesajı