Sırbistan ile Kosova’ya 24 Şubat’a kadar mühlet

ABD’nin Batı Balkan Özel Temsilcisi Gabriel Escobar ile Avrupa Birliği’nin (AB) Belgrad-Priştine Diyaloğu Özel Temsilcisi Miroslav Lajcak, Sırbistan ile Kosova’ya anlaşmaları için 24 Şubat’a kadar mühlet tanıdı.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ve Kosova Başbakanı Albin Kurti ile bir araya gelen özel temsilciler, iki ülkenin bu süreçte, anayasalarını değişirmek zorunda kalmadan Brüksel Anlaşmasının hükümlerini yerine getirmelerini istedi.

Sırbistan ile Kosova arasındaki meselenin, bilhassa Ukrayna savaşı nedeniyle ivedilikle çözülmesi gerektiği belirtilirken, tarafların, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısının yıl dönümü olan 24 Şubat’a kadar anlaşmaya varması bekleniyor.

Kosova’nın, Brüksel Anlaşması’nın hükümlerinden olan Sırp Belediyeler Birliği’ni kurmak için gerekli işlemleri başlatmasını talep eden Escobar ve Lajcak, Sırbistan’ın bu aşamada Kosova’nın bağımsızlığını tanımayacağını, dolayısıyla anayasasını değiştirmek zorunda kalmayacağını açıkladı.

Escobar, tanınan süre içinde iki ülke arasında nihai çözüm anlaşması için gerekli adımların atılmaması durumunda, uluslararası toplumun devreye girerek Bosna Hersek’teki savaşı sonlandıran Dayton Anlaşması gibi bir çözüm üretebileceğini söyledi.

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani ile de bir araya gelen Escobar, yerel medyaya yaptığı açıklamada, Sırbistan’ın, sürecin sonunda Kosova’nın bağımsızlığını tanıyacağından emin olduğunu ifade etti.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Hollanda, Bulgaristan’ın Schengen’e girmemesi konusunda ısrarcı

Read Next

K. Makedonya’da Ağustos ayında ortalama maaş geçen yıla göre % 11,3 arttı