Hollanda, Bulgaristan’ın Schengen’e girmemesi konusunda ısrarcı

Hollanda Parlamentosu, dün (20 Ekim) ülkenin Romanya ve Bulgaristan’ın Schengen Bölgesi’ne kabul edilmesini onaylamaması gerektiğine dair bir kararı onayladı.

BTA ve Agerpress haber ajanslarının bildirdiğine göre, bu kararı Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu Sivil Özgürlükler Komitesi Avrupa’yı Yenileme Grubu Koordinatörü Hollandalı AP Üyesi Sofia in’t Veld açıkladı.

Sofia in’t Veld, Agerpress’e verdiği demeçte, “Birkaç dakika önce Hollanda Parlamentosu’nun, Hollanda’nın Romanya ve Bulgaristan’ın Schengen Bölgesi’ne katılımı için oy kullanmaması gerektiğini belirten bir kararı kabul ettiğini büyük bir üzüntüyle öğrendim. Bunun için çok üzgünüm. Benim partim (“Demokratlar 66”) bu karara karşı oy kullandı, Romanya ve Bulgaristan’ın derhal Schengen Bölgesi’ne katılmasını istiyoruz, gerekli kriterleri yerine getirdiniz” diye konuştu.

AP Milletvekili, “Korkarım Hollanda Başbakanı Hollanda Parlamentosu’nu ikna etmek veya sorumluluk alarak Avrupa’nın çıkarına Avrupa Konseyi’nde Romanya ve Bulgaristan’ın Schengen’e katılmasını kabul edeceğini söylemek için çok az şey yapıyor. Hollanda’daki herkesin buna karşı olmadığını anlamalısınız. Benim partim Bulgaristan ve Romanya’nın hemen Schengen’e katılmasını istiyor, ancak hükümeti oluşturan çoğu parti bunu istemiyor” diye belirtti.

Kaynak: Kırcaalihaber

Read Previous

Arnavutluk’ta yakalanan Thodex’in kurucusu Özer’in Türkiye’ye iade süreciyle ilgili duruşması 1 Kasım’a ertelendi

Read Next

Sırbistan ile Kosova’ya 24 Şubat’a kadar mühlet