“Sırbistan ile daha aktif işbirliği yapacağız”

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandr Vuçiç’in Azerbaycan ziyareti çerçevesinde iki ülke arasında sağlık, adliye, tarım ve ulaştırma alanlarında anlaşmalar imzalandı.

Aliyev, enerji ve ulaştırma alanlarında da gelecekte Sırbistan’la daha aktif işbirliği yapabileceklerini söyledi.

Vuçiç, resmi temaslarda bulunmak için geldiği Azerbaycan’da mevkidaşı İlham Aliyev tarafından törenle karşılandı. Liderler, baş başa görüşmelerinin ardından heyetler arası toplantı yaptı.

“Ekonomik ilişkiler ivme kazanacak”

Cumhurbaşkanı Aliyev, burada yaptığı konuşmada Azerbaycan ve Sırbistan ilişkilerinin başarıyla geliştiğini, iki ülkenin dost ve stratejik ortak olduğunu söyledi. İlişkilerin bundan sonra daha da gelişeceğini ifade eden Aliyev, yapılan müzakerelerin ekonomik ilişkilerin gelişmesine ivme kazandıracağını vurguladı. Aliyev, enerji ve ulaştırma alanlarında da gelecekte Sırbistan’la daha aktif iş birliği yapabileceklerini vurguladı.

“Beraber görceğimiz çok işler var”

Azerbaycan’ın dost ülke olduğunu, Aliyev’in politikalarına büyük önem verdiklerini dikkat çeken Vuçiç, “Beraber göreceğimiz çok işlerin olduğunu düşünüyorum. Azerbaycan’ın çıkarları açısından da Sırbistan’da görülecek çok işler var. Bizim de burada yapabileceğimiz işler az değil. Ekonomimiz güçlendikçe Sırp şirketleri Azerbaycan’da yatırım yapabilir” ifadelerini kullandı.

Toplantının ardından Aliyev ve Vuçiç, Azerbaycan-Sırbistan Stratejik Ortaklık Faaliyet Planı’na imza attı. Daha sonra ilgili bakanlarca iki ülke arasında sağlık, tıp, adliye, bitki karantinası, karayolu taşımacılığı ve sivil havacılık alanlarında anlaşmalar da imzalandı.

Vuçiç de yeniden cumhurbaşkanı seçilmesi ve Azerbaycan’ın 100. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Aliyev’i kutladı.

Read Previous

Almanya’dan Çipras’a: İllüzyonu bırakın

Read Next

Türk müzisyenler, Filibe Kurşunlu Han’ın önünde konser verdi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *