Almanya’dan Çipras’a: İllüzyonu bırakın

Yunanistan Başbakanı’nın “3 ay içinde kemer sıkmaktan tamamen kurtuluyoruz” açıklamasına Alman Ekonomi Enstitüsü yanıt verdi. “Mevcut yol en doğrusu, illüzyonu bıraksınlar” denildi.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Mayıs ayı başında yaptığı açıklamada ülkesinin Ağustos ayında kemer sıkma ve bunun getirisi tüm maaş kesintilerinden geri dönüşsüz olarak kurtulacağını, yeni bir dönemin açılacağını dile getirmişti. Alman haber sitesi Deutsche Welle, Alman Ekonomi Enstitüsü yetkililerine Çipras’ın açıklamasını sordu. Alman yetkililer, “Böyle bir durum söz konusu değil. Yunanistan, mevcut iktidarın göreve başladığı 2015 yılından bu yana çok mesafe kat etti. Ancak hâlâ yapılması gereken çok şey var “ ifadeleriyle konuyu değerlendirdi.

ALTERNATİF REDDİ

Başbakan Aleksis Çipras ve kurmayları, 2015 yılında AB’nin finans mekanizmasıyla yaptığı müzakerelerde kemer sıkma olmadan da krizden çıkılmasını sağlayacak “alternatif bir yol” olduğunu öne sürüyordu. Bu planı “borcunu kalkınarak öde” şeklinde açıklıyordu. Çipras’ın bu iddiasını da ele alan Alman Ekonomi Enstitüsü yetkilileri, “Alternatif yolun bir illüzyon olduğu, hiçbir şekilde uygulanabilirliğinin bulunmadığı apaçık ortaya çıktı. Tabii bu demek değil ki AB hiç hata yapmadı. Hatalar da oldu. Fakat mevcut (kemer sıkmayı içeren) gidişat, ülkede 2010’dan beri süren ekonomik krizle mücadele için en doğru yol” şeklinde konuştu.

 

 

Diriliş Postası

Read Previous

Saraybosna’daki Osmanlı Şehitliği Erdoğan’ın talimatıyla yeniden düzenleniyor

Read Next

“Sırbistan ile daha aktif işbirliği yapacağız”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *