Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic parti liderliğinden çekildi

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksnadar Vucic, bugün gerçekleştirilen parti kongresinde Sırp İlerleme Partisi (SNS) Genel Başkanlığından istifa etti. İktidar partisinin yeni başkanı ise Savunma Bakanı Milos Vucevic oldu.

Kragujevac kentinde gerçekleştirilen olağanüstü kongrede yaptığı konuşmada Vucic, SNS üyeliğinden asla ayrılmayacağını söyledi. Vucic, “Sırbistan’ın en iyi partisine tüm bu yıllar boyunca liderlik etmiş olmaktan gurur duyuyorum” diye konuştu.  

Cumhurbaşkanı Vucic, dün Belgrad’da gerçkeleştirilen hükümet ve cumhurbaşkanına destek mitinginde parti liderliğinden ayrılacağını duyurmuş ve daha geniş çevrelere hitap edebilmek ve ülkeyi bekleyen zorlu dönemde Sırbistan’ın menfaatleri için mücadele edebilmek amacıyla partiler üstü bir siyasi hareket kuracağını ilan etmişti.

Kongre’deki konuşmasında Vucic, “Sırbistan’ın zaferi için savaşmak isteyen daha çok sayıda insanı bir araya getirebilmek için biraz daha farklı bir yaklaşıma ihtiyaç bulunuyor” diye konuştu.

Vucic’in Sırbistan’da farklı siyasi görüşlerden çevreleri bir araya getirecek “Devlet İçin Halk Hareketi” isimli çatı örgütü, 28 Haziran’da kurması bekleniyor.

SNS’in yeni başkanı Vucevic, 2009 yılında parti üyesi olmuş, 2016’da başkan yardımcılığına getirilmişti. Vucevic, 26 Ekim’den bu yana Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı olarak görev yapıyor.

İHA

Read Previous

Bulgaristan Başmüftülüğü ile Yesevi Yardım Hareketi Derneği, yeni ortak projeler hayata geçirecek

Read Next

Hull City, Makedonyalı milli futbolcu Bardhi ile ilgileniyor