Sırbistan 2 milyon doz Sputnik V aşısı üretti

Sırbistan’ın kendi topraklarında Rus koronavirüs aşısı Sputnik V’den yaklaşık 2 milyon doz ürettiği bildirildi.

Açıklamayı bugün yapan Sırbistan İnovasyon ve Teknolojik Gelişme Bakanı Nenad Popovic, Rusya’nın Kovid-19 salgınına karşı geliştirdiği Sputnik V aşısından ülke içinde yaklaşık 2 milyon doz üretildiği bilgisini verdi.

Popoviç, “Torlak Devlet Enstitüsü bünyesinde şimdiye kadar yaklaşık 2 milyon doz Sputnik V aşısı üretildi, önümüzdeki dönemde en az 4 milyon doz üretilmesi bekleniyor. Sırbistan, Sputnik V’yi Rusya dışında üretmeye başlayan dünyanın ilk ülkesi oldu. Bu, ülkelerimizin liderleri Aleksandar Vucic ve Vladimir Putin arasındaki anlaşmanın sonucudur. Sırp halkı bunun için Rusya’ya ve Başkan Putin’e minnettar” vurgusunu yaptı.

Sırp halkının büyük bir kısmının aşılanmak için özellikle Rus aşısını seçtiğini vurgulayan Popoviç, “Sırbistan vatandaşları Sputnik V aşısına muazzam güven duyuyor.

Yüksek güvenlik ve etkinliğine inanıyor, bu nedenle Sırbistan’da en çok sayıda insan seçimini özellikle bu aşıdan yana yapıyor” diye konuştu.

Sırbistan’ın en yakın zamanda Rusya ile Sputnik V’nin tek bileşenli versiyonu olan Sputnik Light aşısından 1 milyon adet satın alınmasına ilişkin anlaşma imzalayacağını dile getiren Popoviç, sözlerini şöyle sürdürdü:

tr.sputniknews

Read Previous

İngiltere’de Kovid-19 alarm seviyesi 3’ten 4’e yükseltildi

Read Next

Hırvatistan’ın avroya geçiş tarihi belli oldu