Hırvatistan’ın avroya geçiş tarihi belli oldu

Hırvatistan Maliye Bakanı Zdravko Mariç, Hırvatistan’ın avroya geçiş tarihini açıkladı.

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Mariç, hükümetin 1 Ocak 2023 itibarıyla avroya geçişi için yasal hazırlık yaptıklarını duyurdu.

Hırvatistan’ın avroya geçişine ilişkin yasal düzenlemenin önümüzdeki yıl nisan ayı içerisinde kabul edilmesi ve bu düzenleme ile birlikte 46 yasa ve 70 kadar maddede değişiklik yapılması gerekecek.

Piyasadan bir milyar yüz milyon kuna değerinde bozuk para ve 500 milyon kuna değerinde banknotun çekilmesi gerekeceğini açıklayan Mariç, 1 Ocak 2023 tarihi itibarıyla avroya geçileceği fakat 2 hafta boyunca hem avro hem kuna kullanılacak bir geçiş dönemi uygulayacaklarını duyurdu. Avroya geçişin ardından ülkede satış fiyatlarının hem kuna hem de avro cinsinden çift fiyat gösterimi uygulaması ise en az bir yıl sürdürecek.

Hırvatistan’da 1994 yılından bu yana para birimi olarak Yugoslav Dinarı’nın yerine tedavüle konulan Kuna kullanılıyor. Kuna, Hırvatça “sansar” manasına geliyor. 100 Lipa’dan oluşan para birimine bu isim, sansargillerden elde edilen kürkün Hırvat ekonomisine katkısına ve Hırvatistan tarihinde bu kürklerin bir ödeme aracı olarak kullanılmasına işaret etmek üzere seçilmişti.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Sırbistan 2 milyon doz Sputnik V aşısı üretti

Read Next

AGİT’ten Bosnalı Sırpların skandal kararına tepki