Kuzey Makedonya Devlet İstatistik Müdürü Apostol Simovski, nüfus sayımın ertelenmesinin düşünülmediğini fakat gerektiği takdirde süresinin uzatılabileceğini söyledi.

Kuzey Makedonya Hükümeti binasında düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Devlet İstatistik Kurumu Müdürü Apostol Simovski, saymanların test edilme ve aşılanma sürecinin uzun bir süre süreceğini belirtti.

Saymanların aşılanması için saha sayımlarına küçük bir ertelenme yapılmasının büyük bir sorun teşkil etmeyeceğini ifade eden Simovski, ilk önce pazar günü gelmesi planlanan aşıların beklenmesi gerektiğini ifade etti.

Vatandaşların boykot çağrılarına kulak asmamaları gerektiğinin altını çizen Simovski, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şimdi bu anda ilk defa bu şekilde ülkemizdeki Makedonlara doğrudan sesleneceğim. Bayanlar ve baylar, burası özgürce kendinizi Makedonyalı ilan edebileceğiniz bir ülke. Bu verileri toplayan tek işlem nüfus sayımıdır, bu fırsatı kaçırmayın. Bu ülkede yaşayan Arnavutlar, Türkler, Romanlar, Ulahlar, Sırplar, Boşnaklar ve diğerleri, bu ülkede yaşayan birkaç milletin parçalarına mensup ülkenin saygılı diğer vatandaşları, yapmanız gerektiğini düşündüğünüz gibi kendinizi özgürce ve baskı olmadan ifade etme fırsatına sahipsiniz. Bu fırsattan yararlanın.”

Önceki Haber

Kosova’da 860 yeni vaka tespit edildi, 6 kişi vefat etti

Sonraki Haber

Küçük’ün Kuzey Makedonya raporu ezici bir çoğunlukla onaylandı