Hak ve Özgürlükler Hareketi’nden (HÖH) Avrupa Birliği (AB) Parlamentosu Avrupa’yı Yenile Grubu Üyesi İlhan Küçük, Kuzey Makedonya’nın AB entegrasyon sürecini yeniden başlatmak ve ilk hükümetler arası konferansa mümkün olan en kısa sürede çağırmak için Bulgaristan ile yol haritası üzerinde uzlaşma çağrısında bulunuyor.

AP, İlhan Küçük’ün Kuzey Makedonya raporunu 558 lehte, 70 aleyhte, 59 çekimser oyla oyladı.

Oylamadan önce AP Milletvekili İlhan Küçük, ülkede son yıllarda gerçekleşen olumlu ve olumsuz eğilimleri objektif bir şekilde yansıtan Kuzey Makedonya Cumhuriyeti hakkındaki raporunu sundu.

Avrupa Parlamentosu, geçtiğimiz yılın sonlarında Batı Balkanlar için acı verici olan Avrupa Konseyi kararı sonrasında Kuzey Makedonya ile ilk hükümetler arası konferansı düzenlemek için diyalog ve sürdürülebilir değişim için siyasi irade çağrısında bulunan Küçük’ün raporunu ezici bir çoğunlukla onayladı.

Kuzey Makedonya raporu ilerleme ve zorlukların altını çiziyor, ancak aynı zamanda kamu idaresi şeffaflığı, yolsuzlukla mücadele, hukukun üstünlüğü ve demokrasi alanlarında daha derinlemesine ve sürdürülebilir reformlara olan ihtiyacı da vurguluyor.

Küçük, Avrupa Parlamentosu’nun genel kurulunda ve düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada Avrupa’nın ortaklarının arkasında durduğunu kanıtlamayı başardığını vurguladı. Küçük’ün ifadesine göre, pandeminin etkileriyle başa çıkmaları için bölge ülkelerine 3,3 milyar avro yardımda bulunma, uzun zamandır sorgulanan AB dayanışmasının açık bir göstergesidir.

AP Milletvekili, Covid-19 salgını ile ilgili yaşanan krizin getirdiği zorlukların yanı sıra Bulgaristan ile Kuzey Makedonya arasındaki ilişkilere de değindi.

Küçük, “Umarım Kuzey Makedonya ve Bulgaristan, sürdürülebilir sonuçlar elde etmek için önemli ikili konularda yapıcı diyaloğa devam eder. Dostluk Antlaşması’na göre uygulanması düzenli olarak değerlendirilecek olan somut tedbirler içeren bir eylem planı üzerinde uzlaşma sağlanması, süreci yeniden başlatacak ve Konsey’in ilk hükümetler arası konferansı mümkün olan en kısa sürede düzenlemesine olanak sağlayacak. Ek gecikmelerin katılım sürecinin inanırlığına, tarafsızlığına ve güvenilirliğine zarar vereceğine inanıyorum. Birlikte güven inşa ederek, ortak bir Avrupa geleceğimizi de inşa ediyoruz. Çünkü şimdi, bizi ayıran duvarlardan ziyade bizi birleştiren köprülere her zamankinden daha çok ihtiyacımız var” diye kaydetti.

AP Milletvekili, raporunun objektif olduğunu ve Kuzey Makedonya’nın elde ettiği gerçek sonuçlara dayandığını vurgulayarak, ülkenin AB yoluna olan bağlılığında ve demokrasiyi ve hukukun üstünlüğünü güçlendirmek ve karşılıklı güven ortamını iyileştirmek için istikrarlı ve kapsayıcı demokratik reformları uygulama ihtiyacının farkındalığında süreklilik gösterdiğini ekledi.

Küçük konuşmasının sonunda siyasi partileri ırkçı ve kışkırtıcı ifadeler kullanmaktan kaçınmaya ve ortak Avrupa davası adına yapıcı bir şekilde çalışmaya çağırdı.

Kırcaalihaber

Önceki Haber

Simovski: Sayımın ertelenmesi düşünülmüyor

Sonraki Haber

Girmeye çekindiği Sultanahmet Camisi’nde Müslümanlıkla tanışan İngiliz, şimdi sosyal medyada İslam’ı anlatıyor