Simovski: Sayım başarılı oldu, 1 milyon 832 bin 696 kişi sayıldı

Kuzey Makedonya Devlet İstatistik Kurumu Müdürü Apostol Simovski, bu akşam 20:00’da resmen sona eren nüfus sayımının ardından basın toplantısı düzenledi.

Devlet İstatistik Kurumu Müdürü Apostol Simovski, düzenlediği basın toplantısıyla sona eren nüfus sayımı ile ilgili son bilgileri paylaştı.

Sayımın başarılı olduğunu ve sadece kayıt olmayı reddedenlerin veya evlerinde bulunmayanların kaldığını söyleyen Simovski, “Sayım bu gece başarıyla sona erdi. Bu istatistiksel işlem gerekliydi. Devlet İstatistik Kurumu çalışanlarına, nüfus sayım bölgeleri komisyonlarına, medyaya, bağışçılara, sivil toplum kuruluşlarına tebrikler ve teşekkürler, ama hepsinden önce sayımın ciddiyetini anlayan tüm vatandaşlara çok teşekkür ederim.” diye konuştu.

 1 milyon 832 bin 696 kişi, 568 bin 175 hane ve 837 bin 255 dairenin sayıldığını kaydeden Simovski, “Birkaç kez temas kurulamayan durumlarda vatandaşlar belediyelere kaydolmaları için davet edildi. Ancak veri işlemede onlara da sahip olacağız, böylece herkes bu istatistiksel işleme dahil edilecek.” ifadelerini kullandı.

Diaspora’dan 204 bin 805 vatandaşın öz kayıt yaptığını belirten Simovski, bunlardan çoğunun Batı Avrupa ülkelerinden ve daha azının denizaşırı ülkelerden olduğunu söyledi.ü

Simovski, ilk olarak sayım komisyonlarının nihai faaliyetleri – dizüstü bilgisayarları, diğer nüfus sayımı materyallerini toplayarak ve bunları Devlet İstatistik Kurumu’na iade ederek – sonuçlandırması gerektiğini ve daha sonra oluşturulan program ve Eylem Planına göre veri işleme sürecinin başlayacağını açıkladı.

Sayım sonuçlarının, sayımın bitiminden itibaren altı ay içinde, yani gelecek yıl Mart ayının sonunda yayınlanması bekleniyor.

Devlet İstatistik Kurumu Müdür Yardımcısı İlmi Selami de basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Kuzey Makedonya’da 1 – 21 Nisan tarihlerinde yapılması planlanan nüfus sayımı siyasi anlaşma ile 5-30 eylül tarihlerine ertelenmişti.

Read Previous

Mickoski: İktidarı büyük bir yenilgi bekliyor

Read Next

Yunanistan Başbakanı Miçotakis: Göç krizinin yönetiminde Türkiye’nin rolü büyük