Silyanovska-Davkova: Cumhurbaşkanlığı statüsünde derin reformlara ihtiyaç var

Kuzey Makedonya’da yaklaşan seçimlerde Prof. Dr. Gordana Silyanovska Davkova ana muhalefet partisi VMRO DPMNE’nin cumhurbaşkanı adayı olduğunu açıkladı.

Profesor ve Milletvekili Gordana Silyanovska-Davkova, VMRO-DPMNE’den cumhurbaşkanlığına aday olduğunu doğruladı.

Cumhuriyetçi bir hükümdar olmayacağını kaydeden Davkova, vatandaşlara insan, birey, farklı toplulukların üyesi gibi davranacağını belirtti.

Davkova, cumhurbaşkanı olması durumunda adaylarının Anayasa Mahkemesi ve Yargı Konseyi’ndeki en iyiler olacağını, büyükelçilerin ise yetkinlik ve uzmanlık esasına göre işe alınacağını ifade etti.

Meslektaşlarının, kendisinin haberi olmadan rekor sürede gerekli 30 imzayı toplamasından dolayı minnettarlığını dile getiren Davkova daylığının Devlet Seçim Komisyonu’na bildirmesinin ardından resmiyet kazanacağını söyledi.

Aday olmasının nedenlerinden biri de geçmiş seçimlerin sonuçları olduğunu anımsatan Davkova, “Ben cumhurbaşkanı olursam adaylarım Anayasa Mahkemesi’nin en iyisi, Yargı Konseyi’nin en iyisi olacak, büyükelçiler parti bağlılığına göre değil, liyakat ve uzmanlığa göre seçilecek. Beni marjinalleştirilmiş grupların ön sırada olduğu bir protestoda görürseniz şaşırmamalısınız.” değerlendirmesinde bulundu.

Read Previous

Cumhurbaşkanı Pendarovski, “El Hilal” Yardımlaşma Derneği temsilcileriyle görüştü

Read Next

Hırvatistan’da düzenlenen Avrupa Salon Okçuluk Şampiyonası’nda Türk sporcular finalde karşılaşacak