1999 yılında Kosova savaşı sonrası NATO’nun müdahalesiyle denetim altına giren Kosova’daki görevli Türk askeri, ilk şehidini bir mayın patlaması sonucu verdi.

Bugün şehit düştüğü Dragaş bölgesinde Şehit Astsubay Kıdemli Başçavuş Hüseyin Kutlu’nun anısına çok sayıda üst düzey davetlinin katılımıyla anma töreni düzenlendi.

Türk Temsil Heyeti tarafından düzenlenen anma törenine KDTP Genel Başkanı ve Bölgesel Kalkınma Bakanı Fikrim Damka, Milletvekili Fidan Brina Jılta, Türkiye’nin Kosova Büyükelçisi Çağrı Sakar, Türkiye Prizren Başkonsolosu Serdar Özaydın, Türk Temsil Heyeti Başkanı Tank Albay Serkan Ceylan, Kosova Güvenlik Güçlerinden Tümgeneral Enver Cikaqi, TİKA Koordinatörü Cihan Dinçer, Yunus Emre Müdürü Mehmet Ülker ile çok sayıda davetli katıldı.

Anma töreninde bir konuşma yapan Bakan Damka, “Kosova halkının barış ve refahı için şehit düşen, Dragaş’ta yatan yüce şehidimizin bu hür vatanda ismini hakettiği şekilde yaşatma çabası içerisindeyiz. Şehit Mehmetçiğimize olan minnetimizin göstergesi olarak her yıl olduğu gibi bu yıl da dualar eşliğinde kendisini ve tüm şehitlerimizi rahmetle yad ediyoruz. Ruhları şad olsun” dedi.

Kosovaport

Önceki Haber

Borell, Batı Balkan liderleriyle görüştü

Sonraki Haber

Son 24 saatte 491 yeni vaka, 16 ölü