Şefik Caferoviç: Türkiye ile Bosna Hersek arasında 850 milyon dolarlık dış ticaret hacmimiz mevcut

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Şefik Caferoviç, “Türkiye ile sahip olduğumuz, tarihi, ekonomik ve kültürel ilişkiler, Cumhurbaşkanı Erdoğan sayesinde çok daha iyi bir noktaya geldi.” dedi.

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Şefik Caferoviç, konseyin Hırvat üyesi Zeljko Komsic ve Sırp üyesi Milorad Dodik, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Caferoviç, Devlet Başkanlığı Binası’nda Cumhurbaşkanı Erdoğan ile gerçekleştirilen basın toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye ve ülkesinin dostane ve kardeşlik ilişkilerine sahip olduğunu belirtti.

Caferoviç, “Türkiye ile sahip olduğumuz, tarihi, ekonomik ve kültürel ilişkiler, Cumhurbaşkanı Erdoğan sayesinde çok daha iyi bir noktaya geldi.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı kapalı görüşmede, Saraybosna-Belgrad otoyolu üzerine de konuştuklarını kaydeden Caferoviç, bu projelerin ülkesindeki siyasi krizler ve salgına bağlı sebepler dolayısıyla gerçekleştirilemediğini ifade etti.

Caferoviç, “Türkiye ile Bosna Hersek arasında 850 milyon dolarlık dış ticaret hacmimiz mevcut. Bu yıl ki hedefimiz ise 1 milyar dolar.” diye konuştu.

Ülkesinde sanayi bölgelerinin oluşturulması, otoyol yapımı ve enerji alanları üzerine çalışma grubu oluşturulacağına dikkati çeken Caferoviç, “Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Bosna Hersek ve Türkiye arasında kimlik kartları ile seyahat etme hususunda da konuştuk. Bu konuyu bakanlarımız tamamlayacak.” ifadesini kullandı.

Caferoviç, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bosna Hersek’te kim olduğumuz, hangi halktan olduğumuz fark etmeksizin herkese eşit şekilde yaklaşan bir siyaset yürütüyor. Erdoğan hepimizin dostu.” dedi.

Ukrayna-Rusya savaşına da değinen Caferoviç, “Türkiye’nin son zamanlarda yaptığı çalışmalar ile tahıl koridorunun açılmasına sağladığı katkıdan dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan öncülüğünde Türkiye’ye teşekkür etmek istiyorum.” ifadesini kullandı.

Kaynak: AA

Read Previous

Polonya’daki Orta ve Doğu Avrupa’nın en büyük askeri fuarı törenle açıldı

Read Next

Dodik: Erdoğan’ı büyük bir devlet adamı ve iyi lider olarak görüyorum