Dodik: Erdoğan’ı büyük bir devlet adamı ve iyi lider olarak görüyorum

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ziyarette bulunduğu Bosna Hersek’te, Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Şefik Caferoviç, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Hırvat Üyesi Zeljko Komsic ve Sırp üyesi Milorad Dodik (fotoğrafta) ile basın toplantısı düzenledi. ( Serhat Çağdaş – Anadolu Ajansı )

Konseyin Sırp üyesi Dodik ise yapılan kapalı görüşmede önemli konulara değindiklerini belirterek, “Erdoğan, Bosna Hersek’e organik gübre ihtiyacının tedarik edilmesi konusunda yardım etti. Rahatlıkla söyleyebilirim ki Erdoğan’ı büyük bir devlet adamı ve iyi lider olarak görüyorum.” dedi.

Batılı devlet adamlarının ülkesine ziyaretlerinde kendilerine “ders verir gibi” bir yaklaşıma sahip olduklarını kaydeden Dodik, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ülkesine yaklaşımının yapıcı yönde olduğunu belirtti.

Dodik, “Bosna Hersek’in toprak bütünlüğünü ve istikrarını destekliyoruz. Biz Dayton Barış Anlaşması’nın korunmasını istiyoruz.” dedi ve şöyle devam etti:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bölgeye verdiği destekler için teşekkür ederim. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türkiye, Bosna Hersek’teki halklara (Boşnak, Hırvat ve Sırp) eşit şekilde yaklaşmaktadır.”

Bosna Hersek’te uzun süredir tartışmalara sebep olan, “Yüksek Temsilci Christian Schmidt, ‘dayatma seçim yasası’ getirecek” iddialarına yönelik soruları cevaplayan Dodik, “Yüksek Temsilci Christian Schmidt, Bosna Hersek’te ancak bir turist olabilir ve 24 saat içerisinde ‘istenmeyen kişi’ ilan edilmeli. Konsey üyelerini bu konuda hareket etmeye çağırıyorum.” dedi.

​​​​​​​Dodik, Bosna Hersek’teki kurucu halkların arasındaki sorunların çözümü için Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ve Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanovic’in bir araya gelmesi gerektiğini ve bu şekilde bölgedeki siyasi krizlere son verilebileceğini düşündüğünü ve Erdoğan’ın Sırp halkı dahil herkesin dostu olduğunu kaydetti.

Konseyin Hırvat üyesi Komsic ise Türkiye ile ilişkiler hususunda alınan kararların ortak şekilde alındığını, bu durumun Devlet Başkanlığı Konseyi’nin üzerinde ortak karar aldığı nadir durumlardan olduğunu söyledi ve “Türkiye ile iyi ikili ilişkilerin devam edeceğini umuyorum.” diye konuştu.

Komsic, Dodik’in Yüksek Temsilcinin istenmeyen kişi ilan edilmesi yönündeki çağrısını dikkate almadığını ifade etti.​​​​​​​

Kaynak: AA

Read Previous

Şefik Caferoviç: Türkiye ile Bosna Hersek arasında 850 milyon dolarlık dış ticaret hacmimiz mevcut

Read Next

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Aliya İzetbegoviç’in mezarını ziyaret etti