Seçim Kanunu İçin Düzenlenen Açık Oturuma VMRO ve BDİ Katılmadı

Tek seçim birimi modeli ve seçimlerde açık listelerin uygulanması yasalarıyla ilgili halka açık olarak düzenlenen oturuma VMRO ve BDİ partileri katılmadı. Devlet Seçim Kurumu (DSK) ise seçimleri her iki modelde düzenlemeye hazır olduğunu açıkladı.

Açık oturuma Türk Demokratik Partisi (TDP) Genel Başkanı Beycan İlyas, TDP Başkan Yardımcısı ve milletvekili Yusuf Hasani Türk Hareket Partisi (THP) Genel Başkanı ve milletvekili Enes İbrahim, TDP Onursal Başkanı Kenan Hasip, Devlet eski Bakanı Hadi Nezir, kurum ve siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Meclisin “Siyasi Sistem ve Toplumlarla İlişkiler Komisyonu” tarafından düzenlenen açık oturumda konuşan Hukuk Fakültesi Profesörü Svetomir Şkariç, tek seçim birimi ve açık listelerle seçimlerin uygulanmasını öngören yasanın 65 milletvekilinden destek görüyorsa bu yasanın getirilebileceğini vurguladı.

Diğer yandan seçim modelinin değişmesi için ilk inisiyatif alan 18 milletvekili arasında bulunan Lilyana Popovska yaptığı açıklamada “Bazı kimselerin tek seçim birimine karşı çıkmasına bir sebep yoktur, çünkü bu model seçimler için en adil ve en demokratik bir modeldir.” ifadelerini kullandı.

Açık oturuma katılan DSK temsilcilerinden Yanakie Vitanovski ise, DSK’nın hem mevcut 6 seçim birimiyle hem de tek seçim birimiyle seçimleri düzenlemeye hazır olduğunu belirtti.

Buna rağmen ana muhalefette olan VMRO DPMNE Kordinatörü Nikola Micevski daha önce yaptığı basın açıklamasında, seçim yasalarında değişiklik olması için zamanın yeterli oldmadığını açıkladı.

Komisyon Başkanı Laeksandar Kiracovski bununla ilgili, çok sayıda oyların havaya atıldığı ve bununla sadece partilerin değil vatandaşların da zarar gördüğünü ifade ederek bu nedenle SDSM için tek seçim biriminin uygulanması daha kabul edilebilir olduğunu söyledi.

Bugün gerçekleşen seçim yasası ile ilgili açık oturuma VMRO ve BDİ dışında BESA Hareketi de katılım göstermedi.

Read Previous

Başbakan Zaev: Erken Seçimler Ertelenebilir

Read Next

Macaristan’dan TürkAkım projesine destek

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *