Başbakan Zaev: Erken Seçimler Ertelenebilir

Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev erken seçimlerin ertelenmesini istemediğini, ancak ana muhalefetin Meclisteki yeni yasaların getirilmesi sürecini engellemeye devam etmesi durumunda, planlandığı gibi 3 Ocak 2020 tarihinde Başbakanlık görevinden istifa etmemesi söz konusu olabileceğini açıkladı.

Bu durumda önümüzdeki yılın 12 Nisan tarihinde planlanan erken seçimlerin de ertelenebileceğini belirten Zaev, “Seçimler konusunda anlaşma yapılmıştır ve 12 Nisan’da düzenlenmesi gereklidir. Bütün süreçlerin dikkate alınmasını en çok ben isterim, ancak ana muhalefet, kurallar çerçevesinde böyle bir hakka sahip olmasıyla birlikte aylık ücretlerin ve emekli maaşların yükseltilmesini öngören yasaları ve vatandaşlar için hayati önem taşıyan diğer devlet projelerini bariz bir şekilde engellemeye çalışmasına müsade edilmesi durumunda erken seçimlerin ertelenmesi konusunu düşünmek için ciddi sebeplerin mevcut olduğunu söyleyebiliriz.” şeklinde konuştu.

Diğer yandan ana muhalefette olan VMRO DPMNE, Başbakan Zaev’in seçimleri ertelemesi için bahane aradığını ve olayların bu şekilde devam etmesi ciddi siyasi krizlere neden olabileceğini açıkladı.

Bütün açıklamalara rağmen her iki parti teknik hükümetin oluşturulmasında gerekli isimlerin atanması için toplantılar düzenlemeye devam etmektedirler.

Read Previous

‘Türkan bebek’ ölümünün 35. yılında Edirne’de anıldı

Read Next

Seçim Kanunu İçin Düzenlenen Açık Oturuma VMRO ve BDİ Katılmadı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *