SDSM’nin yeni genel başkanı Kovaçevski oldu

Kuzey Makedonya’da iktidardaki Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği’nin (SDSM) yeni genel başkanlığına Maliye Bakan Yardımcısı Dimitar Kovaçevski seçildi.

İktidar partisi Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği’nde (SDSM) bugün yapılan parti içi seçimde genel başkanlığa Zoran Zaev’in yerine Maliye Bakan Yardımcısı ve SDSM Yürütme Kurulu üyesi Dimitar Kovaçevski seçildi.

SDSM’deki parti içi seçimde 44 bin 406 üye oy kullanırken Kovaçevski 37 bin 649 üyenin oyunu aldı. Diğer iki adaydan Yovan Despotovski 3 bin 319 ve Frosina Remenski de 2 bin 836 oy aldı. 602 oyun geçersiz olduğu belirtildi.

Kovaçevski Genel Başkan seçilmesinin ardından yaptığı konuşmada, şimdiye kadar genel başkanlık görevini yürütüne Zoran Zaev’e partiye verdiği destek ve birleştirici unsur olmasından dolayı teşekkür etti ve Zaev’in zorlu dönemde cesur karar aldığını söyledi.

Kovaçevski, “Bu gece kazanan SDSM. Bu gece SDSM demokrasiden bir ders daha verdi. Başarılı seçimleri bu gece hepimiz kutlayabiliriz, ancak yarından itibaren kolları sıvayıp işe koyulmalıyız. Partide ve ayrıca önümüzdeki yıllarda ülkede olacak her şey için bizim sorumluluğumuzdur. SDSM ne zaman güçlü olursa, devlet ileriye doğru hareket eder, SDSM toplumun ilerici kısmının bir direğidir.” değerlendirmesinde bulundu.

Oylama, ülke genelindeki belediye kuruluşlarında 194 sandıkta sabah 8:00’den akşam 19:00’a kadar yapıldı.

Read Previous

VMRO DPMNE Genel Başkanlığına yeniden Hristijan Mickoski seçildi

Read Next

Mahkeme, “Glocan Saldırısı” şüphelilerinin 1 ay gözaltında kalmalarına karar verdi