SDSM öncülüğündeki Avrupa Geleceği Koalisyonu’nun milletvekili adayları tanıtıldı

Kuzey Makedonya’da yaklaşan cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinde siyasi parti ve ittifakların milletvekili listeleri netleşiyor.

Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği (SDSM) ve Avrupa Geleceği Koalisyonu, Üsküp’te “Avrupa Geleceği Programı”nı ve 8 Mayıs’ta yapılması planlanan parlamento seçimlerinde birlikte yer alacağı milletvekili liste taşıyıcıları ve milletvekili adaylarını tanıttı.

Birinci Seçim Bölgesi’nde liste taşıyıcısı SDSM Genel Başkanı Dimitar Kovaçevski olurken, koalisyon ortağı LDP’nin lideri Monika Zajkova ise listede ikinci sırada olacak.

İkinci Seçim Bölgesi’nde liste taşıyıcıları Oliver Spasovski ve Fatmir Bütüçi olurken Üçüncü Seçim Bölgesi’nde Sanya Lukarevska ve Lyupço Nikolovski liste başı adayları olacak.

Dördüncü Seçim Bölgesi’nde liste taşıyıcıları eski Sağlık Bakanı Venko Filipçe ve Yovana Trençevska olacak.

Yovan Mitreski ve Bisera Kostadinovska-Stoyçeska, Beşinci Seçim Bölgesi’nde liste başı adayları olurken, altıncı seçim biriminde ise Slavyanka Petrovska ve Agron Demiri yer alacak.

Türk Hareket Partisi (THP) Genel Başkanı Enes İbrahim, SDSM koalisyonundan 5. Seçim Bölgesi’nde 5. sırada yarışacak.

Kovaçevski konuşmasında vaatlerinin iddialı ama gerçekçi ve ulaşılabilir olduğunu vurguladı.

Kovacevski, Kuzey Makedonya’nın AB’ye üye olmasıyla ekonomik kalkınma ve daha iyi yaşam standardı fırsatlarının daha da artacağını belirtti.

Read Previous

Avrupa Cephesi İttifakı’nın liste başı adayları arasında 2 Türk

Read Next

VMRO DPMNE’nin milletvekili liste taşıyıcıları belli oldu