Kuzey Makedonya’da iktidar partisi Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği’nden (SDSM), ana muhalefet partisi VMRO DPMNE lideri Hristijan Mickoski’nin yaptığı erken genel seçim açıklamalarına cevap geldi.

SDSM tarafından yapılan açıklamada, VMRO DPMNE Genel Başkanı Hristijan Mickoski’nin yeni çoğunluğu oluşturduğuna dair söylemlerinin gerçeği yansıtmadığını ve bugün o söylemlerin suya düştüğü belirtildi.

Mickoski’nin kamuoyunu yanılttığı ifade edilen açıklamada, “VMRO-DPMNE ve Hristijan Mickoski seçim sonuçlarına atıfta bulunuyorsa işte matematik. İktidar koalisyonundaki partiler bu seçimde meclis listeleriyle 419 bin 180’den fazla oy alarak muhalefet partilerinin oyunundan 19 bin 90 oy fazla aldı. Veya kazanılan konsey koltuklarıyla ifade edildiğinde, SDSM ve hükümet koalisyonunun 664 konsey sandalyesi var, bu da VMRO-DPMNE ve muhalefetin kazandığı konsey sandalyesinden 61 daha fazla.” ifadelerine yer verildi.

Meclis çoğunluğunun istikrarlı ve devletin ile halkın geleceğinden sorumlu olduğu kaydedilen açıklamada, “Hristijan Mickoski, ülke için tehlikeli planları olduğu için meclis çoğunluğunu sağlayamıyor.” denildi.

Açıklamda, “SDSM, koalisyon ve vatandaşların demokratik çoğunluğu, coşku dalgasında Mickoski’ye yerel seçimlerde kazandığından daha fazla güç vermeyecek. Devlet, Mickoski’nin öfkesinden ve iktidar arzusundan çok daha önemlidir.” ifadelerine yer verildi.

SDSM ve koalisyonunun VMRO DPMNE ve Mickoski’nin Prespa Anlaşması’nı iptal etmesine izin verilmeyeceğinin altını çizdi.

Önceki Haber

Osmani: Meclis çoğunluğunun istikrarına dair hiçbir ikilem yok

Sonraki Haber

Pamukkale Belediyesporlu 3 isim Karadağ yolcusu