Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Bujar Osmani, hükümet koalisyonunun tüm üyeleri Pazartesi günü Başbakan Zoran Zaev ile yaptıkları koordinasyon toplantısında mevcut meclis çoğunluğunu ve hükümeti güçlü bir şekilde desteklediklerini ve başka hiçbir şeyi desteklemeye hazır olmadıklarını doğruladığını söyledi.

Dışişleri Bakanı Bujar Osmani, bir televizyon kanalında yaptığı açıklamada, “Herkes bu meclis çoğunluğunu ve bu hükümeti güçlü bir şekilde desteklediğini ve hiçbir şekilde başka bir meclis çoğunluğunu desteklemeye hazır olmadığı teyit edildi ve toplantıda teyit edildi. Başbakan istifa ederse ve başkası gelirse diye değişiklik olması durumunda ikilemler oldu ama bu meclis çoğunluğu için kesinlikle ikilem yok.” ifadelerini kullandı.

Erken seçim olmayacağına inandığını ve ne vatandaşların ne de devletin böyle bir şeye ihtiyacı olmadığını söyleyen Osmani, “Önce bu zorlukları bitirmemiz gerekiyor, sonra siyasi rekabetten bahsedebiliriz. Olası, varsayımsal seçimler, erken veya düzenli olsun, vatandaşlar kendilerini kimin temsil edeceğine karar verecek.” diye konuştu.

Osmani, Başbakan Zaev’in açıklanan istifasının siyasette bölgeye yansıyan yeni bir etik standart belirlediğini belirtti.

Önceki Haber

AB’den Bosna Hersek’te ‘ayrılıkçı söylemlerin sonlanması’ çağrısı

Sonraki Haber

SDSM: Meclis çoğunluğu hızlı erken seçim için oy kullanmayacak