SDA: “Schmidt çekilmemizi istedi”

SDA Başkan Yardımcısı Alma Colo, Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Christian Schmidt’in kendilerinden iktidarı yeni güçlere bırakmalarını istediğini söyledi.

Colo, İzetbegoviç liderliğindeki parti liderleriyle görüşen Schmidt’in kendilerine SDA’nın çekilmesini ve yeni hükümetin kurulması sürecinde hiçbir şeye engel olmaması gerektiğini zira halihazırda en önemli şeyin ülkenin AB üyeliği olduğunu söylediğini aktardı.

SDA’nın AB üyeliği sürecinde hazırlanan reformları desteklediğini fakat bunların Sırp ve Hırvat partileri tarafından bloke edildiğine dikkat çeken Colo, en çok oy alan parti olarak hakları olan her adımı atacaklarını bildirdiklerini söyledi.

Colo, “Anayasa ve kanunlar çerçevesinde tüm araçlarımızı kullanacağımızı ve hiçbir şeye de engel olmayacağımızı söyledik. En fazla oyu biz aldık” diye konuştu.

Hırvat Demokrtik Birliği (HDZ), Bağımsız Sosyal Demokratlar Birliği (SNSD) ve Saraybosna merkezli Boşnak ve sol eğilimli partilerden oluşan 8’li muhalif ittifakının bugün Bosna Hersek Parlamentosunda gerçekleştirelecek bir oturum ile SDA’yı muhalefete düşürecek bir nihai koalisyon anlaşması imzalamaları bekleniyor.

Balkan News

Read Previous

200’den fazla doktor Kosova’yı terk etti

Read Next

Cumhurbaşkanı Pendarovski, İBU’da panele katıldı