200’den fazla doktor Kosova’yı terk etti

Balkanlar Grubu, “Kosova’da Sağlık: Doktorların ve sağlık çalışanlarının göçü” raporunu yayınladı.

Rapor, ülke kurumlarının nasıl davranması gerektiğine dair istatistikler ve tavsiyeler içeriyor.

Balkanlar Grubu’ndan Arieta Dragusha yaptığı açıklamada, doktorların Kosova’yı terk etmesinin  ülkede  perspektif eksikliği gösterdiğine belirterek, Balkanlar Grubu’nun raporuna göre 2018’den Eylül 2022’ye kadar 666 adet etik ve meslek sertifikasının verildiğini,  bu belgelerin,  sağlık kurumları tarafından yurt dışından doktor ve hemşire alımında zorunlu tutulduğunu hatırlattı.

Ocak-Eylül 2022 arasında 183 bu tür sertifika verildiği açıklandı.,

Toplantıda,  Kosova’da, sağlık sektörü bütçesinin gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 9,9’u olan Avrupa Birliği  ( AB)  ortalamasına yaklaşılması için sağlık bütçesinin  acilen artırılması çağrısında bulunuldu.

Kosova Sağlık Bakanlığı temsilcisi  İfran Krasniqi, bu yıl Sağlık Bakanlığı bütçesinin arttığını belirterek, “Yeni yasa ile 98 milyon Euro’luk bütçe öngörülüyor. teftiş kurullarında 300 yeni doktor ile , teftiş kuruluna  42 kadro alımı planda” dedi.

Kosova Tabipler Odası’ndan Naser Gjonbalaj, Ocak ayından bu yana 200’den fazla doktorun Kosova’yı terk ettiğini ve yaklaşık 300 doktorun  işsiz olduğunu hatırlattı.

Kosovaport

Read Previous

Kosova’nın kuzeyinde yeni barikatlar kuruldu

Read Next

SDA: “Schmidt çekilmemizi istedi”