Schmidt: “Mladic ve Karadzic birer kahraman değil savaş suçlusu”

Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Christian Schmidt, ülkede 1992-1995 yılları arasında yaşanan savaşta Boşnaklara yönelik gerçekleştirilen sayısız katliam ve Srebrenitsa soykırımından suçlu bulunan Ratko Mladic ile Radovan Karadzic’in Sırpların savunduğu gibi birer kahraman değil, savaş suçlusu olduğunu söyledi.

Yüksek Temsilcilik Ofisi’nden (OHR) yapılan yazılı açıklamaya göre, Schmidt, Bosnalı Sırplar tarafından bu yıl da görkemli bir şekilde kutlanacağı duyurulan 9 Ocak Sırp Cumhuriyeti Günü’nün ‘anayasaya aykırı’ olduğunu hatırlattı.

Anayasa Mahkemesi’nin aldığı kararların bağlayıcı nitelikte olduğunun altını çizen Schmidt, söz konusu kararlara, Bosna Hersek’in her bölgesinde saygı duyulması gerektiğini ifade etti.

Tartışmalı 9 Ocak kutlamalarının, Bosna Hersek Anayasa Mahkemesinin otoritesi ve kararlarına saygı duylmadığının göstergesi olduğunun altını çizen Schmidt, “Sırp Cumhuriyeti Günü olarak ilan edilen 9 Ocak, kollektif hafızayı güçlendirecek nitelikte bir öneme sahip değildir.” diye konuştu.

Yüksek Temsilci Schmidt, “Radovan Karadzic ile Ratko Mladic, soykırımın mimarları olarak savaş suçlarından hüküm giymiş kişilerdir. Bu nedenle kendilerine kahraman değil savaş suçlusu denmeli.” ifadelerini kullandı.

Devlet yetkililerinden söz konusu kişileri ‘savaş suçlusu’ olarak nitelendirmelerini isteyen Schmidt, Dayton Barış Anlaşması ile barışçıl bir kalkınmanın temellerinin atıldığını ve anlaşmaya saygı duyulması gerektiğini sözlerine ekledi.

Balkan News

Read Previous

İBU Heyeti’nden Köprü Derneği’ne ziyaret

Read Next

AYM Eski Başkanı Murat, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştü