Saraybosna yakınlarında piknik alanları

Saraybosna’nın sadece 12 kilometre kuzeyinde, 96 metre yüksekliğindeki muhteşem Skakavac Şelalesi bulunuyor.

Skakavac Şelalesi’ne, şehir içi ulaşım araçlarıyla ulaşılabilen ve güzel yiyecek ve içecek seçeneklerine sahip iki restoranın da bulunduğu Nahorevo’dan iki saatlik uzun bir yürüyüşle ulaşılabiiliyor. 

Bisiklet kullanarak ve yürüyüş yaparak güzel vakit geçirebileceğiniz meşhur piknik alanı Barice, Saraybosna’nın merkezinden 7 km uzaklıkta bulunuyor. Sadece 4 km sonra dinlenebileceğiniz bir dağ evi de yer alıyor. Eğer işaretli ve düzenli yollardan yürümeye devam ederseniz Saraybosna’daki Ozren – Crepoljski ve Bukovik tepelerine ulaşabilirsiniz.

Doğaya aşık Saraybosnalıların her zaman en sevdiği piknik alanı olan Trebevic dağında, Saraybosna’dan araba ile 15 dakikalık uzaklıkta olan ve 1.129 metre yükseklikte bulunan Brus platosunu ziyaret etmenizi öneririz. Doğada aktif dinlenmeyi veya şöminenin sesini dinlemeyi seviyorsanız, bu yer tüm içerikleriyle size unutulmaz anlar yaşatacaktır. 

Nisici ve Krivajevici köyleri arasında (Ilijas Belediyesi), neredeyse 500 hektarlık alanda korunmuş doğal bölge Bijambare bulunuyor. Burasının dahilinde ise gerçek bir doğa mucizesi olan Bijambare Mağarası bulunuyor. 

Bjelasnica Dağı’ndaki Umoljani Köyü, Lukomir güzergahı, şelaleler halinde Rakitnica nehrine dökülen muhteşem kıvrımlı nehir rotası olan Rakitnica Kanyonu veya Studeni Potok dahil birkaç dağ güzergahı için çok iyi bir başlangıç noktası.

Halkının yerli yaşam tarzıyla, organik gıdası ve geleneksel mimarisiyle ünlü olan Lukomir Köyü, 1.469 metre yükseklikte. Bu da onu Bosna Hersek‘teki en büyük yüksekliğe sahip yerleşim yeri yapıyor.

Saraybosna’nın güneybatısında bulunan Bjelašnica ve Igman dağlarında bisiklet sürebilir, kayak ve dağcılık yapabilirsiniz. Güneşli günlerde Igman’dan Karadağ ve Adriyatik Denizi’ne uzanan manzaraya bakabilirisiniz.

Eğer Saraybosna civarında en meşhur kış tatil yeri olan Jahorina Dağı’nı ziyaret etmeyi tercih ederseniz, çok iyi hizmet veren ve dağın çevresine uygun olan Termag otelini ve Koliba restoranını ziyaret etmenizi öneririz.

Pale yakınında bulunan ve zengin sarkıt ve dikitlere sahiip, Mezolitik döneme ait çanak çömleklerin yanı sıra 16.000 senelik ayı kalıntılarını da içeren Orlovaca Mağarası’nı da ziyaret etmenizi öneririz. Mağaranın ön kısmı yürüyüş ve piknik için ideal.

Balkan News

Read Previous

Bulgaristan’ın Ekonomik İş Birliği ve Kalkınma Örgütü’ne katılım süreci hakkında kararname kabul edildi

Read Next

Bosna Hersekli futbolcu Edin Visca ameliyat edildi