Bulgaristan’ın Ekonomik İş Birliği ve Kalkınma Örgütü’ne katılım süreci hakkında kararname kabul edildi

Bulgaristan Bakanlar Kurulu, Bulgaristan’ın Ekonomik İş Birliği ve Kalkınma Örgütü’ne (OECD) katılımı için diyalog sürecinin organizasyonu ve tutarlılığı hakkında bir kararname kabul etti.

25 Ocak 2022’de OECD Konseyi, katılım için diyalog süreci başlatma davetini alenen kabul eden Bulgaristan’ın da aralarında bulunduğu 6 aday ülke ile örgüte katılmak için diyalog başlatmaya karar verdi.

OECD Konseyi’nin 9-10 Haziran 2022’de bakanlar düzeyinde yaptığı toplantı çerçevesinde Bulgaristan’ın OECD’ye katılımı için bir yol haritası kabul edildi. Yol haritası, derinlemesine mekanik inceleme şartları da dahil olmak üzere başlatılan diyalog sürecinin parametrelerini içerir. Bu yol haritasının kabulü ile katılım süreci başlamış oldu. Bu gelişmenin hızı büyük ölçüde kurumlar arası olumlu ve verimli koordinasyona bağlıdır.

Bakanlar Kurulu kararnamesiyle katılım diyalogları sürecinde optimal başarı oranını sağlamak için bir organizasyonun kurulmasının ve sorumlulukların ve kurumlar arası etkileşim yönteminin sistemleştirilmesinin koordinasyonunun planlanmasıyla mevcut koordinasyon mekanizması daha da geliştiriliyor ve güçlendiriliyor. Kararname, Bakanlar Kurulunun, Bakanlıklar Arası Koordinasyon Mekanizması (MKM) Başkanı sıfatıyla Dışişleri Bakanı’nın yetkilerini, MKM’nin yapısını ve işlevlerini ve ayrıca karar alma yöntemini düzenler.

Bakanlar Kurulu kararnamesi, OECD’ye katılım süreciyle ilgili konularda Bulgaristan’ın birleşik ulusal politikasının uygulanması için Bakanlıklar Arası Koordinasyon Mekanizmasının işlevlerini ve Bakanlar Kurulu ile etkileşim yöntemini tanımlar.

Kırcaalihaber

Read Previous

Orta Asya’nın en büyük camisi Kazakistan’da açıldı

Read Next

Saraybosna yakınlarında piknik alanları