Saraybosna merkezli iki parti, Dodik yüzünden hükümette yer almayı reddetti

Bosna Hersek’te Sırp lider Dodik’in tartışmalı hamleleri, ulusal düzeyde kurulacak hükümette çatlağa neden oldu.

Saraybosna merkezli muhalefet partilerinin oluşturduğu “Sekizli İttifak” dahilinde yer alan Bosna Hersek İçin Partisi ile Avrupa Halk Partisi (NES), koalisyon anlaşmasından çekildiklerini açıkladı.

Sırp Cumhuriyeti Entite Başkanı Milorad Dodik liderliğindeki Bağımsız Sosyal Demokratlar İttifakı’nın (SNSD) devlete ait taşınmazları entite üzerine kaydetme adımını protesto eden iki partinin ayrılması, hükümet kurulmasına engel teşkil etmeyecek.

Bosna Hersek İçin ve NES liderleri, koalisyondan çekilme kararlarını Saraybosna merkezli partilerin SNSD ile dün Doboj kentinde gerçekleştirdiği toplantının ardından açıkladı. Parti liderleri, ulusal düzeydeki hükümette yer alma kararlarını Demokratik Eylem Partisi (SDA) ve Demokratik Parti (DF) nedeniyle değil, kendi ilkesel tutumları nedeniyle aldıklarını ifade etti.

SNSD lideri Milorad Dodik ise toplantının ardından yaptığı açıklamada kamuya ait taşınmazların entiteye devrine ilişkin tartışmalı yasadan vazgeçme sözü vermediklerini söyledi.

Muhalif partilerin en güçlüsü konumundaki Sosyal Demokrat Parti (SDP) lideri Nermin Niksic ise ülke kurumlarının bloke edilmesinin kimseye fayda getirmediğini ve yeni hükümette vatandaşların günlük hayatındaki problemlerin çözümüne yoğunlaşmak istediklerini söyledi.

Saraybosna merkezli muhalefet partilerinden Halk ve Adalet (NiP) Partisi lideri Dino Konakovic ise koalisyon anlaşmasından çekilen partilerin çözümü idealize ettiklerini ileri sürdü.

Bosna Hersek’te genel seçimin ardından devlet seviyesinde hükümet kurma sürecinde, Hırvat Demokratik Birliği (HDZ), Bağımsız Sosyal Demokratlar Birliği (SNSD) ve Saraybosna merkezli muhalefet partilerinin oluşturduğu “Sekizli” ittifak arasındaki koalisyon anlaşması, 16 Aralık’ta imzalanmıştı.

Bağımsız Bosna Hersek’in ilk Cumhurbaşkanı merhum Aliya İzetbegovic tarafından kurulan Demokratik Eylem Partisi (SDA), seçimde hem birçok kantonda hem FBIH entitesinde hem de devlet düzeyinde en çok oy alan Boşnak partisi oldu. Ancak Saraybosna merkezli muhalefet partileri, SDA’sız hükümet kurma yolunda ilerliyor.

Bosna Hersek’te hükümet kurma işlemi, neredeyse tüm dönemlerde olduğu gibi önce RS entitesinde hayata geçti. Bu entitede hükümet 21 Aralık’ta kuruldu.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Gurbetçiler, Sıla Yolunda Hırvat polisleriyle Türkçe konuşabilecek

Read Next

Bulgaristan’da emeklilik yaşı yükseldi