Gurbetçiler, Sıla Yolunda Hırvat polisleriyle Türkçe konuşabilecek

Hırvatistan ve Türkiye arasında yapılan ikili anlaşmada Hırvatistan’da gümrüklerde görev yapacak polislere yönelik Türkçe kursları başlatıldı.

Zagreb Yunus Emre Enstitüsü ve Hırvatistan Polis Akademisi iş birliğiyle gerçekleştirilen projeyle Hırvat sınır polisi Türkçe öğrenmeye başladı. Türkçenin kariyer planlamasında önemli bir yer edindiğini ifade eden Polis Akademisi Başkanı Josip Çeliç ise, Zagreb Yunus Emre Enstitüsü iş birliğiyle 2023 yılında karayolu terimlerinin yer alacağı Hırvatça-Türkçe sözlük çalışmalarının olduğunu belirtti.

Türkçe ve Türk kültürüyle tanıştılar

Hırvat polisler ilk derste Zagreb Büyükelçisi Yavuz Selim Kıran ile tanışarak, basit cümlelerle Türkçe konuştu. Ders, Büyükelçi Kıran tarafından 5 Aralık Dünya Türk Kahvesi Günü dolayısıyla Hırvat emniyet mensuplarına Türk kahvesi ve lokumu hediye edilmesinin ardından sona erdi.

100’e yakın polis Türkçe öğreniyor

Zagreb Yunus Emre Enstitüsü tarafından 2021 yılında Hırvat emniyet mensuplarına yönelik başlatılan çevrim içi ve yüz yüze Türkçe kursları aracılığıyla günümüze kadar 100’e yakın Hırvat emniyet mensubu Türkçe ve Türk kültürüyle tanıştı.

arti33

Read Previous

Arnavutluk halkının yüzde 70’i geçim sıkıntısı yaşıyor

Read Next

Saraybosna merkezli iki parti, Dodik yüzünden hükümette yer almayı reddetti