Kuzey Makedonya Meclisi 66 evet oyu ile Şar Dağı’nın bir bölümünün ulusal park ilan edilmesine yeşil ışık verdi.

Söz konusu kanunun yürürlüğe girmesiyle ülke, sonuncusunun 1958’de ilanından sonra dördüncü, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nin bağımsızlığından sonra ise ilk milli parka kavuşacak.

Kuzey Makedonya Çevre ve Mekansal Planlama Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Şar Dağı’nın koruma altına alınmış sit alanı ilan edilmesi, ülkedeki tüm bitki türlerinin üçte ikisine ev sahipliği yapan, zengin ve biyoçeşitlilik hazinesi olan bölgenin sürdürülebilir yönetimi için bir sistemin kurulmasının sağlandığı belirtildi.

Açıklamada, parkın olağanüstü doğal güzellikler, jeoçeşitlilik, hidrolojik özellikler, peyzaj ve kültürel değerlere sahip olduğuna dikkat çekildi.

Çevre ve Mekansal Planlama Bakanı Naser Nuredini konuyla ilgili yaptığı açıklamada, getirilen yeni yasa ile yeni imkanların açılacağını söyledi.

Nuredini, “Bu adımla, sadece doğal mirasımızın korunması için değil, aynı zamanda bölgenin ve ülkenin sürdürülebilir sosyo-ekonomik kalkınması, daha geniş sınır ötesi işbirliğinin kurulması, yeni finansal fırsatların kullanılması ve yerel markaların ve çeşitli turizm türlerinin geliştirilmesi ve satış gücünün güçlendirilmesi için yeni bir sayfa ve yeni fırsatlar açmamızı bekliyorum. Vatandaşları bu tarihi başarıdan dolayı kutluyorum. Bu, hepimiz için değil, gelecek nesiller için de büyük faydalar sağlayan büyük bir adımdır.” değerlendirmesinde bulundu.

Önceki Haber

Türkiye plakalı araçlar Ohri’de otopark ücreti ödemeyecek

Sonraki Haber

Uluslararası mahkemenin Stanisic ve Simatovic kararı Boşnak kurban yakınlarının beklentilerini karşılamadı