Salkic: Dodik, daha da radikalleşecek

Bosna Hersek dahilindeki iki entiteden biri olan Sırp Cumhuriyeti’nin Başkan Yardımcısı Ramiz Salkic, Sırp lider Milorad Dodik’in önümüzdeki dönemde daha da radikalleşeceğini söyledi. 

Salkic, Dodik’in ilerideki adımlarının Macar lider Viktor Orban ile Bosna Hersek’in çıkarları aleyhine olan ikili anlaşmalar yapmak olacağını ileri sürdü.

N1’a konuşan Boşnak siyasetçi, Orban’ın AB’deki aşırı sağcı çevreler arasında Bosnalı Sırplar için lobi yapacağı iddiasında bulundu.

Dodik daha önce Macaristan’la iş birliğine ilişkin bir açıklamasında, “Elektrik santrallerimiz tam kapasite çalıştığında ihtiyacımızdan yaklaşık yüzde 35 fazla elektrik üretiyoruz. Bunu ihtiyaç halinde Sırbistan ve Macaristan’a gönderebileceğimiz kesin. Diğer taraftan, Macaristan ve Sırbistan dağıtım zinciri sayesinde petrol ve petrol türevleri tedarik edebiliriz” diye konuşmuştu.

Dodik ve Orban’ın ekonomik meseleler konusunda iletişim inşa ettiklerini ve bunun Dodik’in ayrılıkçı emellerine destek bulması ile sonuçlanacağı uyarısında bulunan Salkic, “Dodik’in belirli bir enerji kapasitesini Macaristan’ın kullanımına vereceği ve karşılığında Macarların AB’deki sağcı çevrelerde Dodik’in pozisyonuna destek için lobi yapacağı önceleri sadece spekülasyondan ibaretken şimdi doğrulanmış durumda. Dodik, bağımsızlığa giden yolun buradan geçtiğini düşünüyor.” dedi.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Bosna Hersek’teki savaşta annesini kaybeden Cosic, yaşadıklarını AA’ya anlattı

Read Next

Kosova’da yayınlanan “Türkçem” Dergisi’nin 264. sayısı çıktı