Kosova’da yayınlanan “Türkçem” Dergisi’nin 264. sayısı çıktı

Türkçe’nin Kosova’da yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması için önemli rol üstlenen Türkçem dergisi 264. sayıya ulaştı.

Türkçem Genel Yayın Yönetmeni Zeynel Beksaç’ın 264. sayıyla ilgili yazısını sizlerle paylaşıyoruz:

Türkçem dergisi 264.sayısıyla siz saygıdeğer okurlarla buluşmanın sevinci içinde.

Rumeli’nin Türkçe yakasında dilimizin güzelliğine güzellikler katmak için yola çıkmıştık.

Dilimizin döndüğünce, elimizden geldiğince, dost kalemlerin güzelliğiyle sizlere ulaşmaya çalıştık hep.

Sizlere layık olmaya çalıştık. Hep daha güzelini vermeye çalıştık, özen gösterdik. Göstermiş olduğunuz ilgi ve alakanız, bizlerin doğru yolda olduğunu kanıtlıyor…

Evet değerli okurlarımız, bu sayının da içerikli olması için elden gelen çabayı gösterdik. Dergiyi sayfaladıkça bu görüşümüzü  sizin de onaylayacağınıza inancımız tamdır.

Cumhuriyet Bayramı kutlaması Kosova’da artık bir gelenek halini almış durumda. Yine kutlandı, yine görkemliydi. Haberi dergimiz sayfalarında bulabilirsiniz.

“Dün 29 Ekim’di” adlı bir yazıyla deneyimli gazeteci Ercan Kasap Türkçem dergisinin bu sayısına konuk oluyor. Duygu yüklü bir yazı. Okumanızı salık veririz.

Dergimizin sıralı yazarlarından biri olan Mehmet Yardımcı Cumhuriyet Davulu adı altında uzun, anlamlı şiiri ilginizi çekecektir diye düşünüyoruz.

Havva Tekin, “Canı sıkılan ay” diyor öyküsünde. Neden mi? ..Okuyalım lütfen…

Devamında Enver Baki “İftar Sofrası”, Recep Bugariç de “Sıra Numaranı Söyler Misin” öyküleriyle yer alıyorlar.

Bahtiyr Aslan bu kez bir demet şiirler merhaba diyor okurlara. Bunu Nusret Dişo Ülkü’nün “Otobüste” adlı öyküsü izliyor.

Geçen yıl,  Aziz Serbest’in Kosova Türk Yazarlar Derneği yayınlarından çıkan “Tan’da Yazdıklarım” başlıklı kitabı, Kosova Türk toplumunun yakın geçmişine ışık tutması açısından önemli bir çalışmaydı. Bu nedenle büyük ilgi gördü. Bu nedenle Aziz Serbest’le “Tan’da Yazdıklarım” başlıklı kitabını ve içinden geçmekte olduğumuz koşulları konuştuk. Söyleşiyi derginin bu sayısında bulabilirsiniz.

Bunun yanı sıra:Yahya Kemal’le ilgili bir yazı, Adil Başoğlu’ndan şiirler, yine Mehmet Yardımcı’dan “Gülensoy Hocanın Ardından” başlığı altında bir yazı, Fahri Kaya’dan bir öykü, yeni kitaplar, şiir festivalleri haberleri, Fadıl Şalıyan’ın 60. Sanat yılı konseriyle ilgili bir yazı yer almaktadır. Arka kapakta Aziz Serbest’in en yeni şiirini bulabilirsiniz.

Yeni bir sayıda buluşana dek, hoşçakalın, sağlıklı kalın, yüzünüzden gülüş eksilmesin…

Read Previous

Salkic: Dodik, daha da radikalleşecek

Read Next

Kosova Cumhurbaşkanlığı Topluluklar Danışma Konseyi’ne 3 Türk üye seçildi