Sağlık Bakanlığı, “Jan Mitrev” Hastanesi’ne olağanüstü denetim gerçekleştirecek

Kovid-19 hastalarını tedavi sırasında canlı denek olarak kullanıldığı iddia edilen araştırmanın yayınlanmasının ardından Sağlık Bakanlığı, “Jan Mitrev” Hastanesi’ne yönelik bir dizi adım atıldığı belirtildi.

Sağlık Bakanı Bekim Sali, olayın kamuoyuna yansımasının ardından düzenlediği basın toplantısında, Araştırma Muhabir Laboratuvarı’nın (IRL) yayınladığı araştırmaya göre hastalar üzerinde klinik denemelerin yapıldığı özel klinikte olağanüstü bir inceleme talep edildiğini söyledi. Sali, raporun tamamı hazır olduğunda, daha fazla işlem için bizzat yetkili kurumlara sunacağını belirtti.

Devlet Sıhhi ve Sağlık Müfettişliğine “Jan Mitrev” klinik hastanesinde derhal olağanüstü bir inceleme yapılması talimatında bulunduğunu kaydeden Sali, “Ayrıca müfettişlikten son üç yılda düzenli ve olağanüstü denetim yapılıp yapılmadığı ve sonuçları hakkında bilgi talep ettim. İkincisi, İlaç Kurumu (MALMED), Kovid-19’u tedavi etme yöntemi olarak hemofiltrasyonun klinik denemesi prosedürüne uyulup uyulmadığına ilişkin prosedürle ilgili olarak zaten olağanüstü bir inceleme başlattı.” ifadelerini kullandı.

İlk bulguların söz konusu tedavi yöntemlerine saygı duyulmadığını gösterdiğini, ancak Jan Mitrev klinik hastanesindeki fiili durumun belirlenmesi gerektiğini ifade eden Sali, “Kuzey Makedonya Tabip Odası önünde tekrar güncellediğimiz üçüncü prosedür, ‘Jan Mitrev’ klinik hastanesindeki hastaların tedavisinin gerekli uzman gözetiminin uygulanmasıdır.” dedi.

İddiaların doğrulanması halinde hesap sorulacağını kaydeden Sali, acil durum teftiş raporlarının hazır olacağını söylediği Çarşamba günü bir basın toplantısı yapılacağını duyurdu.

Daha önce Hükümet, Sağlık Bakanlığı’ndan iki gün içinde Jan Mitrev özel kliniğinde Kovid hastalarının tedavisi hakkında eksiksiz bilgi vermesini istediğini bildirmişti

Read Previous

K. Makedonya’da Kovid-19 vakaları artmaya başladı

Read Next

Arnavutluk ve Kuzey Makedonya, AB ile katılım müzakerelerine başladı