Rusya’dan Sırbistan’a tatsız sürpriz

Rusya’nın Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Vassily Nebenzia’nin BM’deki oturumda Kosova ile ilgili açıklamaları, Sırbistan’da şaşkınlığa neden oldu.

Rus temsilcinin Kosova’ya ilişkin oturumda bu ülkeden bahsederken Rus diplomatların geleneksel olarak kullandığı “sözde Kosova” tabirine müracaat etmediği görüldü.

Konuşmasında 20 defa Kosova’dan bahseden Rusya temsilcisi, “Kosova”, “Priştine  yönetimi” ve “bölge” sözcüklerine müracaat ederken Rus diplomasisinin geleneği üzere “sözde” terimine hiç başvurmaması Sırbistan’da soru işaretlerine neden oldu.

Nebenzia, konuşmasında Kosova’nın Balkanlar’daki en büyük gerilim kaynağı olduğunu ve Sırplar aleyhinde nefret atmosferi oluşumunu teşvik ettiğini de ifade etti. Nebenzia, Rusya’nın Kosova’daki BM misyonunu ve Belgrad ile Priştine arasında karşılıklı olarak kabul edilebilir bir çözümü desteklediğini açıkladı.

Rus basını, geçtiğimiz günlerde Batı’nın Sırbistan’a yaptığı baskıların sonuç verdiğini ve Sırbistan’ın Rusya’ya yaptırım kararı alma hazırlığında olduğunu yazmıştı. 

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Başkent Üsküp’te toplu taşıma krizi yaşanıyor

Read Next

Yunan devleti atadığı müftü naiplerinin görev süresini uzattı